Netflix Sonunda Çevrimdışı İzlemenize İzin Veriyor

0
Artık çevrimdışı izlemek için seçtiğiniz TV şovlarını ve klasik filmleri indirebilirsiniz; bu metro ya da uçuş sırasında kolaylıkla izleyebileceğiniz anlamına geliyor

Geçtiğimiz ayın sonlarına doğru Netflix’in, IOS ve Anroid’deki uygulamasında yapılan bir güncelleme ile abonelerinin filmleri ve dizileri indirmelerine izin vermesiyle, evlerindeki internet erişimi olmasa dahi Stranger Things’ten mahrum olmayacaklar.

Netflix, indirilebilir içeriğe izin veren ilk akış hizmeti değil ve kesinlikle son olmayacaklar. Şimdilik, sadece belli sayıda isimler mevcut. Çoğu Netflix Originals dahilindeki The Crown ve Narcos’u da içeren Netflix’in lisansına sahip olduğu diziler bulunmakta.

Tamamlanmamış olmasına rağmen, seçkiler, çoğunluğun sevdiği Jaws ve Amelie ve bir o kadar temel TV dizilerinden Breaking Bad ve Parks & Recreation’ı içeriyor ve uçak seyahatinizde en iyi eğlence seçeneklerinden bile mevcut olanın ötesine geçecektir. Netflix, daha fazlasının geleceğini söylüyor.Aboneler, indirilebilir içerikleri şöyle bulabilirler: Uygulama menüsündeki ‘’İndirilebilir’’ seçeneği bulunabilir veya filmin/dizinin detaylar kısmından görüntülenerek de bulunabilir.

İzleyiciler indirmenin ne zaman ve nasıl gerçekleşeceğini de kontrol edebiliyor. Örneğin, yalnızca kablosuz internet erişimiyle gerçekleştirebilecekleri gibi hücresel veriye de geçebilirler. (Bunu gerçekten hiçbir çareniz kalmazsa yapın; yoksa dönem faturası üzücü olabilir). Ayrıca, Netflix’in “standart” ve “yüksek” kalitede videoları arasında seçim yapabilirsiniz fakat şirket gerçek video teknik özelliklerinin ne anlama geldiğini belirtmiyor. Bildiğimiz, ‘’standart kalite’’ daha az depolama ve daha hızlı indirme anlamına geliyorken, bunun aksi ise ‘’yüksek kalite’’ için geçerlidir. Bu ayarlara, uygulamanın açılır menüsünün altına kaydırıp “Uygulama Ayarları” ndan erişebilirsiniz.

Aslında çevrimdışı görüntüleme eklentisi Netflix’in de çok da istediği bir durum değildi. İki yıl önce, şirketin kurumsal iletişim ve teknoloji direktörü Cliff Edwards’ın TechRadar’a çevrimdışı görüntüleme ‘’asla olmayacak’’ açıklamasında bulunmuştu. Ancak üçüncü parti çözümlere ek olarak, bu özelliği piyasa sunan rakipler Netflix’i baya köşeye sıkıştırmış oldu.

Amazon Instant Video’ya ek olarak, PlayOn Cloud iOS uygulaması aracılığıyla Netflix, Hulu ve HBOGo dahil olmak üzere gerçek zamanlı video servislerinin DVR(digital-video-recorder) cihazı benzer şekilde kaydedilmesini sağlıyor. Ayrıca TiVo* kullanıcıları (Evet, onlar hala varlar) hareket halindeyken izlemek için kayıtları kendi TiVo uygulaması aracılığıyla mobil cihazlarına aktarabilirler. Çevrimdışı görüntüleme özelliği, mobil kablosuz ağ için ilginç bir anda geliyor. Hücresel taşıyıcılar bağlantı talepleri kablosuz internet erişimi tabanlı seçenekleri keşfetmek için daha fazla dağıtıcıyı zorlarken sonunda 5G kulelerine geçiş yapmaya hazırlar.

Google’ın deneysel Project Fi** ağı, geniş bir güvenli ağa dayanıyor. Bu arada, banliyö ağlar –yer altında ve havada olmak üzere- daha güvenilir hızlar vaat etmeye devam ediyor. Uçakta bulunan kablosuz internet erişimi çoğunluğuna sahip olan sağlayıcı GoGo***, kısa süre önce indirmelerin ve yüklemelerin hızlandırılmasına yardımcı olmak için ağını yeni sürüme geçirildiğini duyurdu. Yine de, daha fazla kullanıcı halka açık erişim noktalarında gayet umarsızca Breaking Bad bölümlerini indirmeye başlarsa, istediğiniz zaman ulaşmanız zor olabilir. Bu nedenle, özellikle de Hulu gibi bazı ana yayın servisleri şimdilik çevrimiçi kalacak.

İşlevsel açıdan bakıldığında, çevrimdışı görüntüleme için oyunun sonu, tümüyle mobil bant genişliğindeki yüklenmeyle alakalı. İnternet ağında yüklenme ne kadar çoksa akış ve indirmeler de o kadar yavaşlıyor ve Hulu’nun deneyimin başındaki isim Ben Smith’in CIO’ya yaptığı, bant genişliği çıkmazından kaçınmanın yolu olarak evden çıkmadan önce bir film ya da TV dizisi indirebilme özelliği olduğunu belirtti. ‘’Aslında bant genişliği ile ilgili olarak ve insanların onu nasıl tükettiğini göz önünde bulundurursak çevrimdışını daha ilginç buluyorum.’’ açıklamasında bulundu.

*TiVo: 1999 senesinde ilk DVR cihazını piyasaya süren şirket
**Project Fi: Google’ın geliştirdiği mobil sanal şebeke operatörü
***GoGo: Uçuşlarda internet sağlayan Amerika firması


Çeviren: Sercan Kule

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz