Netflix’i Daha İyi Kullanmak İçin İşte Size Bazı İpuçları ve Çerezler

4
12915
Netflix'te yüzeyin altına pike dalışı yapalım

Internet gezintinizi süperle fulleyin!…

Netflix’te yüzey altına şöyle bir pike dalışı yapalım

Netflix’i çekici yapan çalışıyor olmasıdır- ister telefondan ya da tabletten, isterseniz akıllı TV’nizden bağlanmış olun, bağlandığınız anda, hem de tam kaldığınız yerden dolaşma hizmetini ateşler hemen. Netflix’in basit arayüzünden, biraz daha derinlere inerseniz, izleme deneyiminize ince ayar yapabilir ve kişiselleştirebilirsiniz, aynı zamanda, kullanışlı bir kaç çerez de bulabilirsiniz. Bu popüler internet yayın hizmetinden nasıl daha fazla yararlanırız, aşağıda hileleri listeledik, hadi keşfedelim.

DİZİLERİ İNDİRİP ÇEVRİM DIŞI İZLEME İMKANI

Netflix’in yeni özelliklerinden biri de bu, Android ya da iOS’unuza uygun, en yeni uygulamalarda kullanılabilir olduğunu göreceksiniz. Eğer bir şey, telefon ya da tabletinize indirilebiliyorsa- güçlü bir internet bağlantınız olmasa bile izlenmeye hazırsa- yan tarafında ufak bir ok işareti vardır.

Çevrim dışı olarak, yakalayabileceğiniz sinema ve diziler, her ne kadar Netflix’in organizatörleri ile yapacağı anlaşmaya bağlı olsa bile, orjinal Netflix içeriğinin hepsi indirilebilmektedir, hatta bunun yanı sıra daha bile fazlası. Yani bir daha ki sefere, önünüzde uzun bir seyahat olacağı zaman, uçuşunuz, otobüs ya da tren yolculuğunuz için, bavullarınızı toplarken bir kaç video da indirmeyi unutmayın.

NETFLIX’İN GİZLİ KATEGORİLERİNE DALIN

Bilinmeyen bir sebepten ötürü, Netflix’in kategorileri, ekranda gördüklerinizden daha fazladır. Düz eski bir drama aradığınızda, buna uygun şöyle bir kategori bulursunuz: Netflix.com/browse/genre/5763. Buradaki ”5763” ün yerine başka bir sayı koyduğunuzda ise, gizli ve tuhaf bir biçimde özelleşmiş bir kategoriler dünyası keşfedebilirsiniz.

Eğer, izleme seçiminiz hakkında yazı-tura atmak isterseniz, rastgele bir kategori numarası da deneyebilirsiniz. Ama, bu kadar çok seçenek arasından, en iyisi bunun gibi bir rehber kullanarak, uygun olanlar arasından seçim yapmaktır. Derin deniz korku filmlerinden (45028), 8-10 (561) yaş arası filmlerine her şey. Eğer izleyecek bir şeyler bulamadıysanız, kategori rehberinin size rehberlik etmesine izin verin.

OYNATMA KALİTESİNİ DEĞİŞTİRİN

Netflix’te fazla ayar olmasa da, oynatma kalitesi ayarları çok önemlidir. Internet üzerinden ya da mobil cihazınızdan ulaşılabilmektedir. Internet’te, ekranın sağ üst kısmındaki avatara tıklayın, sonra da aşağı açılan menüden hesabınızı tıklayın.

Oynatma ayarlarına tıklayın ve favori seçeneğinizi seçin. Eğer, çözünürlük sizin için çok önemliyse, Netflix’e her zaman, wi-fi bağlantı kalitesi nasıl olursa olsun, mümkün olan en iyi kaliteyi oynatmasını söyleyebilirsiniz. Eğer, daha kısa yükleme zamanı seçtiğiniz ve telefondan izlediğiniz bir durumda, veri kullanımınızı minimize etmeye çalışıyorsanız, daha düşük kaliteli bir akış ta seçebilirsiniz.

BİRDEN FAZLA KULLANICI İLE HESAP OLUŞTURUN

Netflix tek bir hesap üzerinden, farklı aygıtlardan videolara giriş yapılmasına izin vermektedir. Bu özellik, izleyenlere videoyu telefondan açıp sonra da onu bilgisayar ekranından izlemeye başlaması için imkan tanır, v.s. Ama biz bunu, arkadaşlarımız ve ailemizle, tek bir hesabı paylaşmak için kullanırız. Ama eğer, siz hizmeti dram izlemek için kullanmaktayken, diğer ilgi alanınız da komedilerse, çocuklarınız da bütün gün çizgi film indiriyorlarsa, kişisel tavsiyeleriniz berbat bir hal alacaktır.

Tavsiyeler, playback seçenekleri, izlenme listeleri ve daha fazlasını, bir birinden ayrı tutmak isterseniz, tek bir hesapta, ayrı ayrı kullanıcı profilleri oluşturabilirsiniz. Bunu internetten  yapmak için, aşağı doğru açılan menüden, sağ üst köşedeki, Profil Yöneticisi’ni tıklayın.

FLIX PLUS İLE BÖLÜM SPOILERLERİNİ ENGELLEYİN

Netflix için yapılan tarayıcı eklentileri açısından her ne kadar sıkıntı yok ise de, Flix Plus for Chrome en iyisidir. Netflix’e sağladığı ekstralardan biri, dolaşırken bölüm özetlerini saklamasıdır. Böylelikle görmek istemeyebileceğiniz spoilerleri de gizlemiş olur.

İstediğiniz sıralama ile bölümleri açabilmenize de izin vermesinin yanı sıra, Flix Plus IMDB ve Rotten Tomatoes, derecelendirmelerine de yer vermektedir, kütüphaneden zaten görmüş olduğunuz kısımları soluk renkle gösterirken, arayüzdeki tarihi dolmakta olan başlıkları ve listelenen filmleri ise önceliklendirir.

ARAŞTIRMA KISMINI DAHA ÇABUK GEÇİN

İzlenecek çok şey var, ama zamanımız kısıtlı. İzlenecekler listenizin günbegün arttığını farkettiyseniz, araştırma kısmınızı azaltmanız işe yarayabilir. Bu konuda imdadınıza Video Speed Controller for Google Chrome (Chrome için Video Hız Kontrolörü) – bu tarayıcı eklentisi ile video hızınız katlanır – yetişir.

Video Speed Controller, herhangi bir  HTML5 site ile çalışmaktadır, buna Netflix de dahildir. Oynatma hızınızı klavyenizle ayarlayarak (S veD tuşları varsayılan kontrolörlerdir, ama değiştirilebilir), House of Cards’taki bütün bölümlerin üzerlerinden geçebilirsiniz, tabi biraz daha hızlı olarak.

NETFLIX PARTY KULLANARAK ARKADAŞLARINIZLA BİRLİKTE İZLEYİN

Chrome için, bir başka kullanışlı Netflix eklentisi de Netflix Party for Chrome’dur. Çalıştırın ve sizin için standart Netflix deneyiminin yanı sıra iki önemli iş daha yapsın: Oynatmayı senkronize ederken ekranın yan tarafından bir sohbet penceresi açsın.

Bu iki ayarlama, özel biri ya da arkadaş grubuyla, fiziksel olarak aynı yerde olmasanız bile, birlikte Netflix’ten daha fazla keyif almanızı sağlar. Sinema gecesi, ama internet üzerinden. Muhakkak ki gerçekten birlikte olmak kadar güzel değil, ama yine de hiç bir şey olmamasından daha iyi.

FLICKSURFER KULLANARAK İZLEYECEK BİR ŞEYLER BULABİLİRSİNİZ

Netflix’te izlenecek çok şey var ve sizin servisten en büyük beklentiniz takılacak iyi bir şeyler bulabilmek. Kimse bir film seçmek için saatler harcamak istemez. FlickSurfer, Netflix kütüphanesinde dolaşmayı, sitenin kendisinden aramaktan daha kolay yapmanızı sağlıyor ve bedava.

Konulara göre filmleri ve dizileri seçebilirsiniz, özellikle aradığınız yönetmen ya da oyunculara göre taratabilirsiniz, hangi başlıkların izleyiciler tarafından en yüksek puanlandığına bakabilirsiniz, hatta ödül kazanıp kazanmadıklarına göre film seçebilirsiniz. Netflix’in en yeni içeriğini de, tek bir tıkla ekrana getirebilirsiniz.

FİLMLERİ SİTEDEN KALKMADAN İZLEYİN KAÇIRMAYIN

Ne yazık ki, lisans anlaşmaları imzalandıkça ve süreleri doldukça, Netflix’in katoloğu sürekli olarak değişmektedir. Yani, gözünüze kestirdiğiniz bir filmi (ya da diziyi), Netflix’te sonsuza kadar kalacakmış gibi düşünemezsiniz.

New on Netflix yazıp enter’a basın, en kapsamlı listeleme sitelerinden birine ulaşacaksınız. Size (isminden de anlaşılacağı gibi), serviste neyin en yeni olduğunu söylemekle kalmıyor, kısa süre içerisinde orada olmayacak içerikler konusunda da uyarıyor. Ayrıca, bulunduğu yeri özelliklerini de bildiriyor.

4 YORUMLAR

  1. NETFLİX sahtekarlığı !

    Netflix in video HD kalitesini düşürdüğüne herkes şahit olmuştur. Halbuki ürünü alırken HD kalitesinde diyerek alıyorsunuz ama bir bakıyorsunuz ki çoğu zaman çok düşük kalitelerden başlayarak yükleniyor, işin ilginci izlerken tekrar kalite düşüyor.

    Netflix bu sehtakarlığı yapıp markasını pisletme gayretindeyse bilemeyiz ama çok dandikçe birşey, herkes şikayet ediyor ancak netflix milyarderleri bön bön bakıyor. Rakibi olsa anında geçeriz, bu kalitesizlik çok can sıkıcı.

    • Dostum streaming denilen şeyin ne olduğunu bilmiyorsun birde adamlara bok atıyorsun. Aynı filmi ayrı ayrı cihazlardan ayrı ayrı zamanlarda aç farklı yerlerde kalite düşebilir. Yani kayıt bu şekilde değil, filmin başında kalite düşmesin istiyorsan başladığı gibi filmi dondur biraz cache de filmi indirmiş olsun.

  2. Arkadaşlar bu netflix yapmıyor Türkiye’deki internet sağlayıcıları rica ediyor internet sağlayıcıları bunu kaldıramadığı için bilmeden marka kötülemeyin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here