New York 13 Ağustos Haftası Enerji Harcama Rekoru Kırdı!

0

2155766943_27f6f5bee4_o

Amerika Birleşik Devletlerinin Kuzeydoğusu, DC’den New York’a kadar etkisini gösteren bir sıcak hava dalgasıyla birlikte sıcak bir hafta sonu geçirdi. New York bu yazın en sıcak gününü yaşadı,  fakat New York’un kırdığı tek rekor değildi.

New York’taki (Popular Science merkezinin olduğu yer) elektrik şirketi Con Edison hafta sonu şehirde kullanılan elektrik miktarının rekor düzeyde olduğunu raporladı. 13 Ağustos Cumartesi günü saat 16:00’ya kadar tüketilen elektrik miktarı 11,855 megawatt iken bu miktar 23 Temmuz 2011 tarihinde yine sıcak hava akımının etkili olduğu tarihte tüketilen 11,533 megawatt ‘lık elektrik tüketimi rekorunun kırıldığını gösteriyor. Karşılaştırma açısından bir ortalama kömür santralinin 600 megawatt civarında elektrik üretebildiğini belirtmek gerekir.

Enerji kullanımındaki büyük artışa hafta sonları da dahil insanları serinletmek için sürekli çalıştırılan klimaların neden olduğu düşünülebilir. Elektrik kullanımındaki yüksek talepler birkaç elektrik kesintisine neden oldu. Bu yüksek elektrik talepleri karşısında hükümet görevlileri insanlara klimalarını çok düşük sıcaklıklar yerine idareli bir şekilde 25 oC gibi sıcaklıklara sabitleyerek kullanmaları konusunda çağrıda bulundu.

Dünya ısınmaya devam ettikçe klimalara olan talep de hızlı bir şekilde artmaya devam edecek. 2050 yılına kadar dünya genelinde ortalama 1.6 milyar klima çalışıyor durumda olacak. Bütün dünyanın güneş ve rüzgar enerjisi gibi daha yenilenebilir enerji kaynaklarına dikkatini verip, sera etkisine neden olan kömür santrallerinden uzaklaşmaya çalıştığı bu dönemde klimaların enerji tüketimi konusunda tahmin edilen bu rakamların enerji talebini arttırması bekleniyor.

İnsanlardan klima kullanmadan yaşamalarını beklemek ne yazık ki sıcak havalarda bir seçenek değil. İşletmeler ve hükümet artan talepleri karşılamak için farklı çözüm yolları arıyor. Bu farklı çözüm yollarının kapsamı daha verimli ve çevre için daha az kirletici klimalar üretmekten; işletmelerin kapıları açık iken klimaları çalışmalarını engelleyen soğutma konusunda ortak sağduyu geliştirmeye kadar uzanıyor.


Günce Önür

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz