Ulusal Panel Bağışlanan Böbreklerin Kullanılabilirliğini Değerlendirecek

0

lamb-kidneys

2015’te mükemmele yakın 3159 böbrek hastanelerce gözden çıkarıldı. ABD’de sadece 2014 yılında 4700 kişinin böbrek beklerken yaşamını yitirdiğini göz önünde bulundurulursa sayının büyüklüğü anlaşılacaktır.

Ulusal Böbrek Kurumu, hastanelerin bağışlanan böbrekleri nasıl değerlendirildiğini incelemek için uzmanları bir panelle  bir araya getiriyor. Karaciğer bekleme listesindeki 17000 kişi de düşünülürse organ bağışı ile ilgili yapılması gereken pek çok iyileştirme var.  Pozitif sonuçlar için organ nakli merkezlerine baskı yapan ve standartları karşılayamayan merkezlere yaptırımlarda bulunan federal düzenlemeler, merkezler arasındaki iletişim sıkıntıları ve doktorların yanlış yorumları konuyu içinden çıkılamaz bir hale soksa da üç yıl ya da daha uzun süredir hayati bir organ bekleyenler için düzeltilemez de değil.

“Belirli organlar için özelleşmiş merkezler olmalı mı?” diye soruyor kurumun eş başkanı Matthew Cooper. “Bağışlanan organları hastalara daha verimli şekilde dağıtıp organları daha iyi kullanma şansı elde edebilir miyiz?”. Bu sorular cevaplarının bulunmasını ve ardından çözüme kavuşmasını dört gözle beklediğimiz sorular.


Ecrin Yağız

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz