Nezle, COVID-19’dan Korunmaya Yardımcı Olabilir

0
2027
seb_ra/iStock

Hiç kimse, mevsimsel soğuk algınlığının (nezle) güzel bir şey olduğunu söylemez. Fakat yapılan yeni araştırma, önceden geçirdiğiniz nezlenin sizi COVID-19’a karşı bir miktar koruyabileceğini öne sürüyor. Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi’nde çalışan bulaşıcı hastalık uzmanlarının yürüttüğü çalışma, COVID-19’a yönelik bağışıklığın muhtemelen uzun süre devam ettiğini de öne sürüyor; belki de ömür boyu…

mBio bülteninde yayımlanan çalışma, COVID-19’a sebep olan SARS-CoV-2 virüsünün bellek B hücrelerini harekete geçirdiğini gösteren ilk araştırma. Uzun ömürlü bağışıklık hücreleri olan bellek B hücreleri; hastalık yapan mikroorganizmaları (patojen) tespit ediyor, onları yok etmek üzere antikor oluşturuyor ve gelecekte bu patojenleri hatırlıyor. Patojen bir sonraki kez vücuda girmeye çalıştığında, bu bellek B hücreleri çok daha hızlı faaliyete geçerek enfeksiyonu başlamadan önce temizliyor.

Bellek B hücreleri onlarca yıl yaşayabildiğinden, COVID-19 geçiren kişileri sonraki enfeksiyonlara karşı uzunca bir süre koruyabilirler. Fakat durumun doğrulanması için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Çalışma, bellek B hücrelerinde çapraz tepkisellik olduğunu bildirmesi bakımından da ilk olma özelliğini taşıyor: Yani nezleye sebep olan koronavirüse bir kez saldıran B hücrelerinin, SARS-CoV-2’yi de tanıdığı görülmüş. Çalışmanın yazarlarına göre bu durum; yaygın bir koronavirüsün bulaştığı kişilerin (neredeyse herkese bulaşıyor), COVID-19’a karşı (bir dereceye kadar) halihazırda var olan bir bağışıklık sergileyebileceği anlamına geliyor.

Susanne Pallo/Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here