Kanın Bu Özelliği Kısmen İnsan, Kısmen Sincap

0
Kış uykusuna yatan kutup yer sincabı. Lesa Hollen/Fairbanks Alaska Üniversitesi

Critical Care Explorations bülteninde yayımlanan yeni çalışmanın gösterdiğine göre insan ve hayvanlardaki stres tepkisinin bir kısmı, kanda doğal şekilde dolaşan iyodür seviyelerinin artışını kapsıyor.

Keşif, şiddetli psikolojik strese karşı hızla tepki veren ve muhtemelen hayatı tehdit eden koşullar yüzünden daha fazla zarar görmemizi engellemeyi amaçlayan biyolojik bir işleyişi gösteriyor.

Yüzlerce kan örneğini analiz eden araştırmacılar, iyot elementinin bir çeşidi olan iyodürün; sağlıklı donörler ile karşılaştırıldığında şiddetli kör kuvvet travması yaşayan travma hastalarında ilk iki saat içinde 17 kat arttığını ve kan zehirlenmesi hastalarında da 26 kat arttığını keşfetmiş. (Kör kuvvet travması: keskin olmayan bir cisimle vücuda alınan darbe). Stresin hayvanlardaki bir örneğini (kış uykusu) kullanan araştırmacılar, kutup yer sincapları (kutup gelengisi) kış uykusuna yattığı zaman da iyodürün arttığını keşfetmiş.

Fren Hutchinson Kanser Araştırmaları Merkezi Temel Bilimler Bölümü’nde profesör olan kıdemli yazar Mark Roth, “Sincaplar, yaşamı tehdit edici şekilde yaralanan hastalarla aynı şeyi yapıyor: Ölü taklidi yapıyor fakat yaşıyorlar”

“Çalışmamız, kandaki hızlı iyodür artışlarının, hayvanların paylaştığı ve strese karşı verilen antik bir tepkiyi temsil edebileceğini akla getiriyor. Eğer bu kabiliyeti kullanabilirsek, ilk yardım tıbbında büyük dönüşümler meydana gelebilir.”

Roth’un araştırma alanında, hayvanların nasıl geçici bir ölüm durumuna konacağı araştırılıyor. Bu durum, yaşam ve ölüm arasında duraklatma tuşuna basmak gibi bir şey. Roth, öncü çalışmaları sebebiyle “dahi bursu” adı verilen bir burs kazanmış.

Fred Hutchinson Kanser Araştırmaları Merkezi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz