Nezlenin COVID-19 Olup Olmadığı Nasıl Belli Olur?

3
Eğer hastaysanız, evde kalmaya çalışın. Unsplash

Muhtemelen sadece bir nezledir; fakat yine de öksürürken ağzınızı kapatmalısınız.

Eğer hastaysanız, evde kalmaya çalışın. Unsplash

PopSci’nin COVID-19 dosyasının tamamını buradan takip edin.

Aralık ayında, henüz onaylanmamış hayvan bir konaktan geçtikten sonra Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıktığı düşünülen COVID-19; yüzde 3.2’lik kaygı verici bir ölüm oranına sahip olsa da, virüsün bulaştığı insanların büyük çoğunluğunda nezle benzeri hafif belirtiler görülüyor. Aslında, hastalığın ölüm oranının yapay şekilde artmış olması epey mümkün; onaylanan pek çok vakanın hafif belirtiler göstermesiyle, birçok COVID-19 vakasının tamamen gözden kaçmış olması muhtemel.

Eğer COVID-19 olursanız, ciddi biçimde hasta olmanız pek olası değil. Hatta ölmeniz çok daha ihtimal dışı; özellikle de normalde sağlıklı biriyseniz. Fakat bu durum, cevap vermenin zor olduğu kaygılandırıcı bir soruyu akla getiriyor: Mevsimsel burun akıntılarınızın gerçekte COVID-19 olup olmadığını nasıl bilirsiniz? İşte pratik bir rehber.

COVID-19’un belirtileri neler?

İlk önce: Hangi belirtilere bakmalısınız?

COVID-19’un ana belirtileri ateş, öksürük ve nefes darlığıdır.

COVID-19 belirtilerim varsa ne yapmam lazım?

Eğer COVID-19 belirtilerine sahipseniz fakat çok kötü şekilde hasta olmadığınızı düşünüyorsanız, muhtemelen nezle veya gripsinizdir. Telaşlanmayın. Eğer COVID-19 bulaşan biriyle yakından temas ettiğinizi düşünmüyorsanız, nezle veya grip olmuşsunuz gibi hayatınıza devam etmelisiniz. Gerçekten COVID-19 olmanız pek mümkün değil. Eğer olursanız bile fena halde hastalanmanız muhtemel değil. Bununla beraber; imkanı olan kişilerin, iyi hissetmedikleri zaman evde kalması her zamankinden daha önemli.

Michigan Üniversitesi’nin Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü’nde Tıp Profesörü ve Başhekim olan Preeti Malani, “Şu an ilgi odağı COVID-19 olsa da, mevsimsel grip çok daha yaygın görülüyor” diyor. “Genel olarak hepimiz, hasta olduğumuz zaman evde kalmaya ve dinlenmeye çalışmalıyız. Virüsler gündelik olarak, solunum yoluyla kolayca yayılıyor. Ellerinizi yıkayın, öksürürken ağzınızı kapatın. Eğer olmadıysanız, grip aşısı olmak için çok geç değil.”

Olur da COVID-19 olursanız, ciddi belirti tehlikesi konusunda o kadar endişelenmenize gerek yok. Eğer normalde sağlıklı bir bireyseniz, bunların ortaya çıkması muhtemel değil. Endişelenmeniz gereken şey, bunu daha fazla insana bulaştırmak olmalı.

Iowa Üniversitesi’nde Mikrobiyoloji, Bağışıklıkbilim ve Çocuk Hekimliği bölümlerinde profesör olan Stanley Perlman, “Özellikle içinde bulunduğunuz toplulukta bilinen vakalar varsa, kendini hasta hisseden birinin halkın arasına çıkmaması mantıklı olur” diyor. Bu durumun, özellikle de ateşiniz varsa geçerli olduğunu belirtiyor.

“Eğer burnunuz akıyorsa ve dışarı çıkmanız gerekiyorsa, CDC; hastalığı diğer kişilere bulaştırmaktan kaçınmak için bir yüz maskesi takmanızı öneriyor” diyor UC San Francisco’da salgın hastalık uzmanı olan Charles Chiu. Yüz maskeleri, sağlıklı bireyler için önerilmiyor. Mikropları yaymaktan kaçınmak için maske takan hastalar ise, kumaş maskeler yerine atılabilir kağıt maskeleri tercih etmeli.

Elleri sık sık yıkamak, COVID-19 gibi bir virüsün yayılmasını en aza indirmenin en iyi yolu olarak düşünülüyor. Ayrıca bunu yapmak, nezle ve gribe yakalanmanızı (ve bunları bulaştırmanızı) önlemeye de yardımcı olacaktır.

Doktorla ne zaman COVID-19 hakkında konuşmalıyım?

Eğer şiddetli nefes darlığı veya göğüs ağrısı yaşamaya başlarsanız; ya da kötüleşen bir öksürüğünüz varsa, her zaman tıbbi yardım istemelisiniz. Böyle durumlarda, COVID-19 olmasanız bile tıbbi yardıma ihtiyacınız olabilir.

Eğer son birkaç hafta içinde yüksek tehlike barındıran bir ülkeye seyahat ettiyseniz ya da artık COVID-19 olduğu onaylanan biriyle yakın temas kurduysanız, hiç belirtiniz olmasa bile kendi kendinizi karantina altına almalısınız. Eğer kendinizi evde tecrit ediyorsanız; CDC, evinizdeki diğer kişiler için tehlikeyi nasıl en aza indireceğinize yönelik talimatlar sunuyor.

Eğer nezle belirtileriniz varsa ve son birkaç hafta içinde Çin, Güney Kore, Japonya ya da İtalya’ya seyahat ettiyseniz, doktorunuzu veya bir hastaneyi arayıp ne yapacağınızı sormalısınız. Önceden aramadan, bir doktorun bürosuna ya da acil servise gitmemelisiniz; çünkü bu durumda siz odada otururken ve doktorlar ile hemşirelerle etkileşim kurarken, savunmasız insanları virüse maruz bırakabilirsiniz.

“Sağlık çalışanları, yerel kamu sağlığı şubeleriyle iletişim kurarak; birinin özel olarak COVID-19 testine ihtiyaç duyup duymadığının belirlenmesine ve karantina ya da izleme konusunda yol gösterilmesine yardımcı olabilirler” diyor Malani.

 

 

 

 

Yazar: Rachel Feltman/Çeviri: Ozan Zaloğlu

3 YORUMLAR

  1. Corona virus is now the most feared virus in various parts of the world. As a result of the rampant infection of the corona virus, many activities are suspended temporarily. Researchers are also currently competing to find a drug to cure people infected with the corona virus. Airlangga University and Kobe University have found corona virus detection reagents. For the full article, please visit the following link
    http://news.unair.ac.id/2020/02/04/unair-dan-kobe-university-temukan-reagen-pendeteksi-virus-corona/

  2. ACABA, Yaşlı hastaların yurtta ve dünyada, hastanelerde daha fazla ölümünün sebebi; solunum yolları tamamen kapalı olduğu için, belkide burun açıcı basit bir spreyin verilmemesi nedeniyle solunum yetersizliği yani boğulma olabilir mi. Malum, oksijen de verilse solunum yolu tıkalıysa ne çare. İncelenmesi gereken bir husus bu.

  3. Virüs kaynaklı solunum yolu hastalıklarının %90 yayılma yolu, havada askıda bulunan virüslerin solunum yani vakumla akciğerlere emilmesidir. Süper yayıcıcıların öksürük ve hapşırma ile tüm otobüsü hasta etmesi bunun ispatıdır. Elleyerek yayılma olsa bu hastalık kısmi kalırdı. Yani yüz maskesinin kullanımı hayati ve elzemdir, tabiiki ondada hijyen kurallarına dikkat.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz