NO2 Seviyelerinin Hafifçe Artması, Kalp ve Solunum Kaynaklı Ölüm Tehlikesinin Artışıyla Bağlantılı

0
14
Fotoğraf: gofotograf/iStock

Havadaki nitrojen dioksit seviyelerinde meydana gelen ufak artışlar bile, iki gün önce The BMJ bülteninde yayımlanan bir araştırmaya göre kalp damar ve solunum sistemi kaynaklı ölümlerin artmasıyla ilişkilendirilebilir.

Bulgular, mevcut hava kalitesi yönergelerinin gözden geçirilip sıkılaştırılması ve nitrojen dioksit yoğunluklarına daha katı sınırlar konulması gerektiğini akla getiriyor.

Nitrojen dioksit (NO2) ulaşım, enerji ve endüstriyel işlemler gibi şeyler için yakılan yakıtlar ile oluşan yaygın bir hava kirletici.

Metreküp hava veya µg/m3 başına mikrogram (bir gramın milyonda biri) şeklinde ölçülüyor. Dünya Sağlık Örgütü hava kalitesi yönergeleri, an itibarıyla nitrojen seviyelerinin yıllık ortalama 40 µg/m3’ü aşmaması gerektiğini belirtiyor.

Yapılan pek çok çalışmada, NO2’ye kısa vadeli maruz kalmanın sağlık üzerinde çeşitli etkiler meydana getirdiği bildirilmiş fakat bu çalışmaların çoğu küçük örneklere dayalı olup, sınırlı coğrafi alanları kapsamış veya farklı çalışma tasarımları kullanmış; dolayısıyla sonuçlar tutarsız olmuş.

BMJ/Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here