Hamilelik Sırasında Her Gün Orta Düzeyde Kafein Tüketmek, Daha Küçük Doğum Boyutuna Yol Açabilir

0
55
Fotoğraf: Lucas George Wendt/Unsplash

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’nde (NIH) çalışan araştırmacıların yürüttüğü bir çalışmaya göre, her gün yarım bardak kadar ufak miktarda kahveye eşdeğer kafein tüketen hamile kadınlar, kafeinli meşrubat tüketmeyen hamile kadınlara kıyasla ortalamada biraz daha küçük bebek doğuruyor. Araştırmacılar, anneleri günde 200 miligramın altında (yaklaşık iki bardak kahve) kafein tüketen bebeklerin boyutu ve yağsız vücut kütlesinde, fetüsün karşı karşıya kaldığı tehlikeleri arttırdığına inanılan karşılıklı azalmalar meydana geldiğini bulmuş. Doğum boyutunun küçülmesi, bebekleri hayatın sonraki dönemlerinde obezlik, kalp hastalığı ve diyabet tehlikesine sokabilir.

NIH Eunice Kennedy Shriver Ulusal Çocuk Sağlığı ve İnsan Gelişimi Enstitüsü’nün Nüfus Sağlığı Araştırma Bölümü’nde çalışan Dr. Katherine L. Grantz’ın önderliğinde yürütülen çalışma, JAMA Network Open bülteninde çıktı.

“Elde ettiğimiz sonuçlar, daha fazlasını öğrenene kadar kafein içeren meşrubatları hamilelik sırasında sınırlandırmanın veya bırakmanın sağduyulu bir davranış olabileceğini öne sürüyor” diyor Grantz. “Ayrıca, kadınların hamilelik sırasında kafein tüketimi hakkında hekimlerine danışmaları da iyi bir fikir.”

Bundan önce yapılan çalışmalarda, hamilelik sırasındaki yüksek kafein tüketimi (günlük 200 miligramdan fazla kafein), bebeklerin gebelik yaşlarına (hamileliğin aşamasına) göre küçük olmasına veya rahimiçi büyüme kısıtlanması tehlikesi altında olmalarına (aynı gebelik yaşındaki bebeklerde, en düşük yüzde 10’luk kısımda olmaya) bağlanmış. Fakat hamilelik sırasında orta düzeyli günlük kafein tüketimi (200 miligram veya daha az) üzerinde yapılan çalışmalar, karışık sonuçlar vermiş. Yeni araştırmanın yazarları, daha önce yapılan pek çok çalışmada; farklı meşrubatların kafein içeriğindeki değişimler ya da annenin hamilelik sırasında sigara içmesi gibi bebeğin boyutunu etkileyebilecek diğer etmenlerin hesaba katılmadığını belirtiyor.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri – Eunice Kennedy Shriver Ulusal Çocuk Sağlığı ve İnsan Gelişimi Enstitüsü. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here