NSA Sızıntısı, Skynet’in Gerçek Olduğunu Doğruladı

0

Fakat henüz Terminatörler hakkında gerçek bir kanıt yok.

Terminatör filmlerinde gösterilen kurgusal yapay zeka savaş sistemi Skynet, zamanla bir çeşit popüler kültür terimine dönüştü, yani insanların teknolojinin egemen olduğu, karamsar bir gelecek üzerine kuşkularını ifade ettiği şaka yollu bir göndermeye.

Fakat bu ismin, Birleşik Devletler’in Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) gözetimi altında yürütülen gerçek bir teknolojik gözetim programı için kullanıldığını belirten yeni bir rapor ile birlikte Skynet’in baştan beri gerçek bir varlık olduğunu hiç bilmiyorduk.

The Intercept tarafından yayınlanan bir makaleye göre Skynet, mobil şebeke üstverisi ve çağrı kaydı yığınlarını toplayarak şüpheli kişilerin konumunu ve iletişim kalıplarını izleyen çok gerçek bir NSA güvenlik programı. Raporun detaylandırdığı üzere gazeteci ve uzun süredir El Cezire muhabiri olan Ahmad Muaffaq Zaidan, Skynet sistemi tarafından terörist etmenler arasında bilgi taşıyan şüpheli bir “kurye” olarak hedef alınmış.

Tartışmalı NSA ihbarcısı ve eski CIA müteahhidi Edward Snowden tarafından sızdırılan dahilî PowerPoint sunumlarında, Skynet programı şöyle tanımlanıyor: “katılımcı bir bulut araştırma girişimi. Skynet jeo-uzamsal, jeo-zamansal, davranış sezgisi ve seyahat çözümlemelerinin karmaşık bileşimini yığın DNR (arama kaydı) verisine uygulayarak şüpheli hareket kalıplarını tanımlar.”

Çok gizli belgeler (çoğu özel detayı yazıya dökülmüş olan) Skynet sisteminin cep telefonu kullanıcılarının davranışlarını ve hareketlerini, muhtemel terörist kurye adayları olarak düşünülen yüksek puanlı seçicileri bulmak için nasıl çözümlediğini açıklıyor. Sunumlardan birinde El Cezire muhabiri Zaidan, sistem tarafından “Peşavar ve Lahore arasında seyahat etmiş yüksek puanlı seçici” olarak tanımlanıyor. Fotoğrafının altında Zaidan, “El Cezire için çalışan” bir El Kaide ve Müslüman Kardeşler üyesi olarak betimleniyor.

Sunumlardan biri olan “Skynet: Makine Öğrenimi ile Kurye Tespiti“nde şöyle deniliyor: “telefonları benzer yollarda kullanarak farklı insanları arıyoruz. GSM üstverisinden her seçicinin davranış kalıbının, sosyal ağının ve seyahat alışkanlıklarının durumlarını ölçebiliyoruz.”

Muhabirlik mesleğinin doğası yüzünden Usame Bin Ladin dahil çeşitli üst rütbeli Taliban ve El Kaide simalarıyla temas etmiş olan Zaidan, El Kaide ve Müslüman Kardeşler üyeliğini inkar etti ve kendini bir terörist olarak etiketleyen örtülü gözetim yöntemlerini eleştirdi. The Intercept‘a şöyle konuştu:

“Dünyayı bilgilendirmemiz için, kamusal söylemde alakalı simalar ile özgürce iletişim kurabilmeli, insanlarla olay yerinde konuşabilmeli ve önemli bilgileri toplayabilmeliyiz. Bu işleme engel olan herhangi bir hükümet gözetimi belirtisi, basın özgürlüğünün bir ihlalidir ve insanların bilgi edinme hakkına zarar verir. İrtibat listesi, telefon çağrı kayıtları veya kaynaklar bakımından herhangi bir grup ile ilişki kurmuş kendimi veya herhangi başka bir gazeteciyi savunmak, gerçeklerin saçma bir şekilde çarpıtılmasıdır ve gazetecilik mesleğinin bütün bir ihlalidir.”

Araştırmacı gazeteciler için pratik uygulamalardan ayrı olarak, ortaya çıkan şeyler, depolanan üstverinin masum bireylere karşı kullanılabilme şekilleri üzerine ilave deliller sağlıyor.

Fakat işin iyi tarafı, hey, en azından bu Skynet’in tek amacı, hepimizi silip süpürmeye kararlı olan bir T-800 ordusu üretmekle meşgul olmak değil, değil mi?

 

 

Science Alert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz