Nükleer Savaş, Büyük Bir El Niño Dönemini Tetikleyebilir ve Deniz Ürünlerini Azaltabilir

0
1656
Bilgisayarda canlandırılmış sıcaklık değişimlerinde (Celsius), Birleşik Devletler ile Rusya arasında çıkan büyük ölçekli bir nükleer savaştan sadece dört ay sonra ekvatoral Pasifik Okyanusu'nda meydana gelen "nükleer bir El Niño" görülüyor. Joshua Coupe

Olası bir nükleer savaş, ekvatoral Pasifik Okyanusu’nda El Niño benzeri eşi görülmemiş bir ısınma dönemini tetikleyebilir ve alg popülasyonlarını yüzde 40 oranında yok ederek, balık miktarını azaltabilir.

Communications Earth & Environment bülteninde yayımlanan ve Rutgers Üniversitesi önderliğinde yürütülen araştırma, bir nükleer savaşın ardından karasal temelli çiftçilik çökerse, besin için okyanuslara yönelmenin başarılı bir strateji olmayabileceğini gösteriyor; en azından ekvatoral Pasifik’te.

New Brunsick-Rutgers Üniversitesi Çevre ve Biyoloji Bilimleri Fakültesi Çevre Bilimleri Bölümü’nde doktora sonrası araştırma görevlisi olan baş yazar Joshua Coupe, şöyle aktarıyor: “Yaptığımız bilgisayar canlandırmalarında, ekvatoral Pasifik’teki fitoplankton (alg) biyokütlesinin yüzde 40 azaldığını gördük. Bu durum, insanların beslendiği daha büyük deniz canlıları üzerinde muhtemelen aşağı yönlü etkiler meydana getirir. Yapılan önceki araştırmalar, bir nükleer savaşı takiben gerçekleşen küresel soğumanın, karadaki mahsullerin bozulmasına yol açabileceğini göstermiş. Bizim çalışmamız ise insanların beslenmesine yardımcı olmak için muhtemelen deniz ürünlerine bel bağlayamayacağımızı gösteriyor; en azından dünyanın o bölgesinde…”

Ekvatoral Pasifik Okyanusu’na odaklanan bilim insanları, altı nükleer savaş senaryosunda gerçekleşen iklim değişimini araştırmış. Bu senaryolar arasında, Birleşik Devletler ile Rusya arasında meydana gelen büyük bir çatışma ile Hindistan ve Pakistan arasında meydana gelen daha ufak boyutlu beş savaş yer alıyor. Bu gibi savaşlar, milyonlarca ton isi (siyah karbon) üst atmosfere göndererek Güneş ışığını engelleyen ve Dünya’nın iklimini bozan muazzam yangınları başlatabilir.

Rutgers Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here