Obezite bunamayı önlüyor!

0

Obezlerin ileri yaşta demans (bunama) hastası olma riski çok düşük. Midenizi doldurmak için iyi bir sebep.

Obezitenin birçok hastalıkla, örneğin diyabetle (şeker hastalığı), çeşitli kanser türleriyle, kalp ve karaciğer rahatsızlıklarıyla ilgisi biliniyor. Ne var ki yepyeni bir araştırma, orta yaşta obez olan insanların, kendini ilerleyen yaşlarda hafıza kaybı ve bilişsel işlevlerde gerilemeyle gösteren demans (bunama) hastalığına yakılma olasılığının çok daha düşük olduğunu gösterdi. Bu hafta The Lancet Diabetes & Endocrinology dergisinde yayımlanan araştırma, obezitenin demans riskini artırdığını işaret eden diğer araştırmaları çürütüyor. Fakat obezlerin neden daha uzun süre aklı başında kaldığı hâlâ tartışmalı.

Bir İngiliz araştırmacı ekibi ortalama yaşı 55 olan yaklaşık iki milyon hastanın kayıtlarını inceledi. 1992’den bu yana toplanan verileri kullanan araştırmacılar, hastaların vücut kütle endeksini (BMI) demans teşhisiyle kıyasladılar. Sonuçta, normalden zayıf olan insanların demansa yakalanma riskinin normal ağırlıktaki kişilere göre %35 yüksek olduğu görüldü. Çok obez olan (BMI değeri 40 kg/m2 üstü) kişilerin bunama riski ise normal ağırlıkta olan kişilerinkinden bile %29 daha düşük.

Obezlerde demansın neden daha az görüldüğü bilinmese de araştırmacılar obzelerin bu durumu önleyebilen vitamin ya da besinlerin daha fazlasını absorbe edebildiğini öne sürüyor. Yine de araştırmayı yürütenler obezitenin genel sağlık için yararlı olmadığını hatırlatıyor: “Obezitenin demans karşısında koruyucu bir etkisi varsa bile bu faydayı görecek kadar uzun yaşamayabilirsiniz çünkü diğer hastalıklar yüzünden daha büyük bir riskle karşı karşıyasınız,” diyor araştırmanın yazarlarından Nawab Qizilbash, The Guardian‘a yaptığı açıklamada.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz