Obezlik Tedavisinde ‘Oyun Değiştiren’ İlaç

0
296
Fotoğraf: i yunmai/Unsplash

College London Üniversitesi’nde çalışan araştırmacıların yer aldığı ve dünya çapında yürütülen büyük bir çalışmaya göre, obezlik tedavisine yönelik geliştirilen yeni bir ilacın verildiği kişilerin üçte biri (%35), toplam vücut ağırlıklarının beşte birinden fazlasını (%20’den fazla veya buna eşit) kaybetmiş.

Dün New England Journal for Medicine bülteninde yayımlanan büyük ölçekli uluslararası deneyin sonuçları, obez kişilerin sağlığını iyileştirme bakımından “oyun değiştirici” biçiminde görülüyor. İlaç, COVID-19 gibi hastalıkların etkisini azaltmada da büyük bir rol oynayabilir.

Semaglutid isimli ilaç, vücudun beyindeki iştah düzenleme sistemini ele geçirerek açlığın ve kalori alımının azalmasına yol açıyor.

16 ülkede yaklaşık 2.000 insan üzerinde yapılan araştırmanın baş yazarlarından olan obezlik, diyabet ve endokrinoloji profesörü Rachel Batterham, şöyle söylüyor: “Bu çalışmanın sonuçları, obez kişilerin sağlığını iyileşmede büyük bir ilerlemeyi temsil ediyor. 2,4 mg semaglutid alan kişilerin dörtte üçü (%75), vücut ağırlıklarının %10’undan fazlasını kaybetti ve üçte birinden daha fazlası ise %20’den fazla kilo verdi. Başka hiçbir ilaç, bu seviyede kilo kaybına yaklaşamıştı. Gerçekten de oyunu değiştiren türden. İnsanlar ilk defa, önceden sadece kilo verme ameliyatıyla mümkün olan bir şeye ilaçlar ile ulaşabiliyor.”

College London Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here