Obezlikte Yağ Dokusunda Meydana Gelen Metabolik Değişimler, Sağlığı Olumsuz Etkileyebilir

1
25
Erişkin yağ hücreleri. Fotoğraf: Paula Verona Ragusa Silva

Helsinki Üniversitesi Obezite Araştırma Birimi’nde çalışan araştırmacılar, obezliğin yağ dokusundaki (veya adipoz dokusu) mitokondrisel gen ifadesini açık bir şekilde azalttığını keşfetmişler. Aldığımız tüm enerjiyi işleyen mitokondriler, önemli birer hücresel enerji santrali. Eğer besinlerin ayrıştırılmasıyla ilişkili güzergâhlar tembelse, oluşan değişimler sıklıkla sağlıkla ilişkili sonuçlar doğurabilir.

Helsinki Üniversitesi’nde yürütülen çalışmaya, kilosu aynı olmayan toplamda 49 çift tek yumurta ikizi katılmış. Vücut bileşimleri ve metabolizmaları detaylı şekilde incelenen katılımcıların adipoz ve kas dokusundan da biyopsiler alınmış. Geçenlerde Cell Reports Medicine bülteninde yayımlanan çalışmada, genom çapında gen ifadesi, proteom ve metabolom analizi için birden fazla yöntem kullanılmış.

Bulgulara göre adipoz dokusundaki mitokondrisel metabolizmadan sorumlu olan güzergâhlar, obezite yüzünden büyük oranda azalmış. Mitokondriler hücresel enerji üretiminde kilit önem taşıdığından, işlevlerinin azalması obezliğin devam etmesine yol açabilir. Çalışmada ayrıca obezliğin, bu tek yumurta ikizlerinin kas dokusundaki mitokondride meydana getirdiği etkiler de ilk defa karşılaştırılmış: Kas mitokondrilerinin de uyumsuz olduğu keşfedilmiş fakat söz konusu değişim, adipoz dokusunda daha belirginmiş.

Çalışma, adipoz dokusu mitokondrisinin düşük performansı ile iltihaba yatkın bir durum arasında bağlantı olduğuna yönelik güçlü bulgular sağlıyor. Dahası bu bulgular, adipoz dokusundaki metabolik değişimlerin karaciğerde yağ birikiminin artışı, glukoz ile insülin metabolizmasındaki prediyabetik bozukluklar ve kolesterol ile ilişkili olduğunu gösteriyor.

Helsinki Üniversitesi. Ç: O.

1 YORUM

  1. Gunumuzun en onemli sorunlarindan biri olan obezite, genetik , hateketzizlik, kotu aliskanliklar, metabolik aliskanliklar, vb. Neden olabiliroysa kalp hastaliklari ksnser, damar hast .seker, yuksek kolesterol bilincli kilo vermeyi onleyebilir ya da geciktirebilir. Rasygele hazirlanqn diyetler kisinin fengesini bozabilir. Fazla kilo hastaliga donusmeden dengelenmelidir. Diyet ise bu un sadece bir bolumudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here