Omikron Varyantında Hastalık İşte Bu Yüzden Daha Hafif Geçiyor

0
373
Fotoğraf: hsyncoban/iStock

Kent Üniversitesi ve Frankfurt – Goethe Üniversitesinde çalışan bilim insanlarının yeni araştırması, SARS-CoV-2 Omikron varyantının virüslere yönelik hücresel bir savunma mekanizmasını (bkz: interferon yanıtı) engellemede Delta’ya göre daha etkisiz kaldığını gösteriyor. Dahasıysa hücre kültüründen elde edilen bulgular, sekiz önemli COVID-19 ilacı ve ilaç adayının Omikron’a karşı etkili olmayı sürdürdüğünü gösteriyor.

SARS-CoV-2 Omikron varyantı Delta’ya göre daha hafif hastalıklara yol açsa da, aşı ve önceki enfeksiyonlardan kaynaklı bağışıklık korumasından daha iyi kaçıyor. Bu durumun sebebiyse henüz bulunamamış.

Şimdiyse Kent ve Frankfurt – Goethe Üniversitelerinde çalışan bir araştırma takımının yeni çalışması, Omikron varyantı virüslerinin interferon yanıtı adı verilen işlemle kısıtlanmaya daha yatkın olduklarını gösteriyor. İnterferon yanıtı, vücudun bütün hücrelerinde bulunan genel bir bağışıklık tepkisi. Bulgular, Omikron varyantının bulaştığı pek çok COVID-19 hastasının neden genelde ciddi hastalık geçirmediğini ilk defa açıklıyor.

Laboratuvardaki hücre kültürleri üzerinde yürütülen çalışma, Omikron virüslerinin COVID-19 tedavisindeki en önemli ilaç ve ilaç adaylarından sekizine karşı hassasiyet sergilemeye devam ettiğini de göstermiş. Bu ilaçlar arasında EIDD-1931 (molnupiravirin etkin metaboliti), ribavirin, remdesivir, favipravir, PF-07321332 (paxlovidin etkin bileşeni nirmatrelvir), nafamostat, camostat ve aprotinin bulunuyor.

Kent Üniversitesi Biyolojik Bilimler Fakültesinde çalışan Prof. Martin Michaelis şöyle açıklıyor: “Çalışmamız, Omikron enfeksiyonlarının neden genelde ciddi hastalığa yol açmadığına yönelik ilk kez bir açıklama sunuyor. Bunun sebebiyse Omikron’un, konak hücrenin interferon bağışıklık yanıtını Delta’nın aksine etkili şekilde önlememesi.”

Omikron varyantı, Delta varyantına göre %105 daha bulaşıcı.

Goethe Üniversitesi Tıbbi Virüsbilim Enstitüsünde çalışan Prof. Jindrich Cinatl ise şöyle ekliyor: “Hücre kültüründe yapılan deneyler bir hastanın daha karmaşık olan durumunu tamamen yansıtmasa da, verilerimiz mevcut antiviral COVID-19 ilaçlarının Omikron’a karşı da etkili olduğunu gösteren ümit verici bulgular sağlıyor.”

Çalışma dört gün önce Cell Research bülteninde yayımlandı.

 

 

 

 

Kaynak: Frankfurt – Goethe Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here