Ön Araştırmaya Göre Koronavirüs Kapanların %70’i, Hastalığı Bulaştırmıyor

0
3365
(Elton Sa/Unsplash)

Bir kişinin, orantısız ölçüde fazla sayıda insana hastalık bulaştırdığı süper yayılma olayları, henüz yayınlanmamış bir araştırmaya göre koronavirüsün başlıca yayılma biçimi.

Hong Kong’daki bir grup salgınbilimci; üzerinde çalışma yapılan vakaların sadece yüzde 20’sinin, tüm koronavirüs bulaşlarının yüzde 80’inden sorumlu olduğunu bulmuş.

Araştırmacılar ayrıca, koronavirüs kapan insanların yüzde 70’inin hastalığı başka birine bulaştırmadığını ve süper yayılma olaylarının hepsinde, insanların iç mekanlarda toplandığının görüldüğünü belirtiyor.

Çalışmanın yazarlarından biri olan Ben Cowling şöyle söylüyor: “Şimdiye dek elde ettiğimiz görüntü bu şekilde. Süper yayılma olayları, tahmin ettiğimizden daha fazla yaşanıyor; hatta rastlantıyla açıklanamayacak kadar fazla. Süper yayılmanın sıklığı, hayal edebileceğimizin de ötesinde.”

Araştırma henüz hakem denetiminden geçmedi. Bu sebeple, sonuçların onaylanması gerekiyor. Fakat bu bilgiler, karar verici mecrilerin insanları güvende tutmasına yardımcı olabilir.

Aylin Woodward/Business Insider. Ç: O. Z.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here