Opioidler İntihar Eğilimini Azaltabilir!

0

Bir yılda yüz binlerce insan intihara kalkışıyor. Hepsinin sebepleri ise birbirinden çok farklı. Ne yazık ki bu eğilimin net olarak bir tedavisi yok. Psikologlar ve psikiyatrlar el ele bununla savaşmaya çalışıyor. Kullanılan bazı ilaçlar ise durumu daha vahim hale getirebiliyor. Ancak geçtiğimiz yıllarda bir grup araştırmacı vücutta bulunan ve morfin görevi gören opioidlerin, bu kişilere yardımcı olabileceğini iddia etmişti. American Journal of Psychiatry dergisinde çıkan bir araştırma ise bu ekibin iddialarını doğrular nitelikte. Yapılan araştırmalar, bağımlılık seviyesinden daha az seviyede kullanılan opioidlerin intihar riskini azalttığını söylüyor.

Birden fazla çeşitte opioid mevcut. Hangisinin kullanılacağına karar vermek en önemli adımlardan biriydi. Araştırmacılar buprenorfin isimli opioidi kullanmaya karar verdi çünkü bu tip diğerlerine nazaran daha tehlikesizdi. Ekip bu kimyasalı 20 kişi üzerinde denedi; 20 kişi ise plasebo grubundaydı. İlacı kullanan 20 kişiden 12sinde var olan intihar girişimi eğilimi azalırken, sadece 2 kişi bir aylık deneme sürecinde intihara kalkıştı. Ayrıca buprenorfin diğer ilaçların etkisini de azaltmıyordu.

Ancak opioidler hakkında kesin konuşmak henüz imkansız. Bahsi geçen kimyasalın bazı yan etkileri bulunuyor ve yüksek dozu ise intihar eğilimini arttırdığı biliniyor, ironik değil mi? Kullanılan denek sayısının kısıtlı olması ve kişilerin psikolojik geçmişleri göz önünde bulundurulmadığından araştırma biraz eksik gözüküyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz