Opportunity’nin Anısına

0

NASA’nın Opportunity aracı, Mars yüzeyinde 15 yıl geçirdikten sonra tamamen sessizliğe gömülmüştü.

Güneş enerjisi ile çalışan aracı aslında kırmızı gezegenin tamamında etkili olan bir toz fırtınası yıldırmıştı ancak NASA, görevi resmi olarak geçtiğimiz yılın Şubat ayında sonlandırmıştı. NASA’daki bilim insanlarına golf arabası boyutundaki rover ile çalışmanın nasıl bir deneyim olduğu, başta yalnızca 3 aylık bir görev olması planlanan Opportunity’nin onlar için ne ifade ettiği sorulmuştu. İşte cevaplar:

Scott Maxwell (eski Mars rover sürüş ekibi lideri):

“Kısaca söylemek gerekirse Opportunity’i, ikiz kız kardeşi Spirit kadar çok seviyordum. Yıllar boyunca mesaisini ona adamış bir ekibin parçası olma şansına sahiptim. Ailemizle geçireceğimiz yemekleri, tatilleri, düğünleri hep o rover’lar için feda ettik ve hepsine değdi: Karşılığında onlar bize bir gezegen verdiler. Onlar bizim gözlerimiz ve kulaklarımız, çok uzaktaki robot vücutlarımız oldular. “Opportunity’e veda etmek beni karmaşık duygulara boğuyor: tabii ki büyük başarıları ile gurur duyuyorum ama kaybı da bir o kadar üzüntü ve çaresizlik veriyor. Aslına bakarsanız gurur kısmı biraz beklemek zorunda. Şimdilik ona ayıracak kadar yer yok.”

Abby Fraeman (genç yaşta görevde yer almış olan vekil bilimci):

“Bilimsel başarıları açısından Opportunity, Mars yüzeyinde sıvı su kanıtlarına rastlayan ilk rover idi. Onun sayesinde başka bir gezegende nasıl rover yönetebileceğimizi öğrendik. Önemli olduğunu düşündüğüm başka bir nokta ise bize esin kaynağı olarak bıraktığı miras. Biliyorum ki Spirit ve Opportunity benim gibi başkalarının da kafalarında bir ışık yaktı ve ‘böyle bir kariyerim olabilmesi için matematik ve bilim eğitimi almalıyım’ demelerine neden oldu. Belki bu miras ölçülmesi zor bir şey, ama en az elde ettiğimiz bilimsel sonuçlar kadar önemli.”

Kızıl gezegen üzerinde yalnızca 3 ay dayanması planlanan Opportunity, 15 yıl boyunca Mars’tan Dünya’ya paha biçilmez veriler gönderdi.

Keri Bean (Opportunity bilimsel planlayıcı):

“Bana kalırsa Opportunity gösterdi ki, uzak geçmişte en azından bir noktada Mars yaşanılabilir bir gezegendi. Ne zaman olduğunu, bunun gerçekleşip gerçekleşmediğini bilmiyoruz, ama en azından Mars üzerinde hayat olmuş olması potansiyeline sahip birkaç nokta var, bu da gerçekten heyecan verici. Kişisel olarak ben Opportunity’nin azimle direndiğini düşünüyorum. Mars ona çok zorluk yaşattı. Hatta bu onun maruz kaldığı ilk global fırtına değildi. O kadar çok şeye katlandı ki. Zaman içinde parçaları bozuldu, birçok problem yaşandı. Yine de her seferinde sorunları atlattık. İşte bu, atlatamayacak olduğumuz. Keşke biraz daha dayanabilseydi; demek ki Mars’ın başka planları varmış.”

Tanya Harrison (bilim ekibi üyesi):

“Oppy’e son kez veda etme şansım olsaydı, herkesin beklentilerinin ötesinde, yorulmadan hizmet ettiği için teşekkür ederdim. Zaten onu Mars üzerinde şu ana kadar gördüğümüz en büyük toz fırtınasından başka birşey de alt edemezdi; daha hafifi zaten ona yakışmazdı. Artık ince bir toz katmanı üzerinde, insanlığı gururlandırdığını bilerek sonsuza kadar dinlenebilir.”

JOHN WENZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz