Ördek Gagalı Dinozorların İyi Huylu Tümörü Olabilir

0

Dinozor kemikleri bize hayatları ve ölümlerine dair çok şey söyleyebilir. Bazı kemikler şiddetli bir saldırının kalıntılarını gösterirken, bazıları ise doğuştan gelen sorunları ortaya çıkartabilir.

Bir grup uluslararası araştırmacı yeni çalışmalarında, Romanya’da bulunan bir takım anormal alt çene kemiğinin bir tür iyi huylu tümör olan ameloblastoma belirtileri gösterdiğini yayımladılar.

Transilvanya’nın Haţeg Havzası’nda “Dinozorlar Vadisi”nde bulunan fosil, hadrozor denilen ördek gagalı dinozora ait. Kretase Dönemi’nin sonlarında en yaygın görülen dinozorlardan.

Ördek gagalı dinozor fosilinde bulunan tümör ilk kanıt değil. Diğer dinozor türlerinde de farklı tümör çeşitleri bulunuyor. Bu bulgular ile birlikte, araştırmacılar ördek gagalı dinozor türlerinin diğer dinozorlara göre tümörlere daha yatkın olduklarına inanıyorlar.

Ama Kuzeydoğu Ohio Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Paleopatoloji uzmanı Bruce Rothschild, fosil taramaları üzerine yaptığı çalışmasında ameloblastomalı hadrozor ile ilgili bir şey daha gösteriyor. Rothschild yaptığı açıklamada “Ameoblastomalı ördek gagalı dinozorlarda keşfi belgeselinde dinozorlarla düşündüğümüzden daha fazla ortak noktamız olduğunun farkına vardık.” diye ifade etmiş.

Ameloblastoma, modern sürüngenler ve memelilerde olduğu gibi (örneğin insanlarda) ızdırap veriyor olabilir.

Tümörün ördek gaga ağrısına neden olma olasılığının yanı sıra, araştırmacılar dinozorların hayatta kalma şansını azalttığını düşünüyor.

Dinozorlar öldüklerinde gençti. Araştırmacılar erken yaşta yaşamlarını kaybetmelerinde tümörün rol oynamış olabileceğini tahmin ediyorlar.


Leyla Türker Şener

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz