Ordu Fuarında, BAE’nin Panoramik Kamera Sistemini Denedik

0

NOT: Aşağıdaki yazı, Popular Science’tan Kelsey D. Atherton ağzından yazılmıştır.

Bu sabah uyandığımda hologramlarla karşılaşacağımı beklemiyordum. Birkaç saat sonra, Birleşik Devletler Ordusu Teşkilatı tarafından düzenlenen fuar alanında oturmuş, hemen önümde yer alan insanların arasından, miğferimdeki hologram lense yansıtılan arkaplanı izliyordum. Garip görünüyordum, ama ilahi bir bakış açısına sahiptim.

Denediğim holografik ekran, 2007’den beri Birleşik Krallık ordusu tarafından kullanılan ve yine holografik ekran olan BAE üretimi Q-Sight’ın gelişmiş bir versiyonu. Bu versiyon tamamen renkli ve benim arkamdaki kuleye asılmış 3 tane 120 derecelik kameradan oluşan bir sistem tarafından beslenmekte. Bu üç kameranın kaydettiği görüntüler daha sonra bir bilgisayar aracılığıyla birleştirilip gözümdeki lense ve laptop ekranına panoramik bütün bir görüntü olarak iletiliyorlar. Videonun aynı zamanda bir İsveç zırhlı personel taşıyıcısı tarafından çekilmiş bir versiyonu var. Bu versiyonda, kafamı çevirdiğimde görüş açımda değişiyordu (savaş alanını, fuar alanındaki kalabalıktan daha iyi yansıttığı doğrudur).

BAE’nin tanıttığı -G.I. Joe oyunseti ismi gibi duran- bir diğer sistem ise “BattleView360” adlı sistem. Bu sistem, askerlerin içinde bulundukları zırhlı araçlardan dışarıyı görmelerini sağlıyor. Askerlere görüntüler aracın dışındaki kameralar vasıtasıyla gönderiliyor. Zırhlı aracın üstündeki 360 derece görüntü çekebilen kameralar, personelin hayatlarını tehlikeye atmadan içinde bulundukları ortamı görmelerine olanak sağlıyor. Ancak BattleView360 daha ilginç şeyler de yapabiliyor.

Sisteme entegre edilen tablet gerçek zamanlı güncellenen haritalarda arazinin yapısını göstermekle kalmıyor, aynı zamanda çevrede bulunan düşman silahlarının yerlerini göstererek, askerlerin ona göre önlem almalarını da sağlıyor. Bu şekilde personel kompartımanında oturan askerler, sürücü ve seyrüsefercinin bulunmadığı yerlerde dahi bulundukları ortamı görebiliyorlar. Bana göre en ilgi çekici özellik ise istenildiği zaman sistem üzerinden İHAların çektiği gerçek zamanlı görüntülere erişilebiliyor olması. Ayarlandığı takdirde, seyrüseferci İHAnın hareketli kamerasına bağlanarak hologram şeklinde görüntüye ulaşabiliyor ve yol aldıkları alanı İHAnın gözüyle yukarıdan görebiliyor.

Şu ana kadar sistem İsveçli CV90 üzerinde test edildi ve Amerikan Bradley Savaşçı Personel Aracı üzerinde gösterildi. Ancak herhangi bir ordu tarafından kullanılacağı kesinleşmiş durumda değil.

Kalabalığı taradığım zaman, normalde önümdeki insanlar tarafından görülmesi engellenen objeler turuncu üçgenler olarak ekranımda belirmişlerdi. Bir anlığına kendimi hedef kamerası hazır Luke Skywalker gibi hissetmiştim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz