Oyuncuların Demokrasiyi Baltalamasını Sağlayarak, Onları Dezenformasyona Karşı ‘Aşılayan’ Oyun

0
Harmony Square

Oyuncuların “Baş Dezenformasyon Sorumlusu” şeklinde görev yaptığı kısa bir internet oyununun, kullanıcılarında siyasi yanlış bilgilendirmelere karşı bağışıklık sağladığı görülmüş. Oyuncular bu oyunda, huzurlu bir kasabada trolleme gibi yöntemleri kullanarak seçimleri sabote ediyorlar.

Oynaması ücretsiz olan Harmony Square (Ahenk Meydanı), Harvard Misinformation Review bülteninde yayımlanan ve oyunun etkisini konu alan çalışmayla birlikte bugün erişime sunuldu.

Cambridge Üniversitesi’nde çalışan psikologların oluşturduğu oyun, ABD Devlet Bakanlığı’nın Küresel Katılım Merkezi ve Milli Güvenlik Bakanlığı Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Şubesi (CISA) tarafından desteklenmiş.

Oyunun oynanışı, “aşılama kuramı”na dayanıyor. Bu kurama göre insanları, sahte haberleri yaymada kullanılan yaygın yöntemleri kapsayan zayıf bir “doza” maruz bırakmak; gelecekte yanlış bilgilendirmeyle karşılaştıkları zaman insanların bunları daha iyi tanıyıp önemsememesine olanak sağlıyor.

Bu oyunda ise oyuncular, oyunda bot hesaplardan komplo teorilerine ve sahte uzmanlara kadar her şeyi kullanıp siyasi ayrışmayı nasıl kızıştıracaklarını anlayarak, bu yöntemlerin gerçek dünyadaki ürünlerine karşı bir çeşit “psikolojik aşı” oluyorlar.

Yeni çalışmanın kıdemli yazarı ve Cambridge Sosyal Karar Verme laboratuvarının müdürü olan Dr. Sander van der Linden şöyle söylüyor: “Yanlış bilgiyi yayıldıktan sonra açığa çıkarmaya çalışmak, ahırın kapısını at tüydükten sonra kapatmaya benziyor. Önceden açığa çıkararak, sahte haberlerin en başta yayılmasını önlemeyi hedefliyoruz.” Oyun şimdilik sadece İngilizce dilinde oynanabiliyor.

Cambridge Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz