Yetişkinlerdeki Aşırı Özgüven, Dört Yaşındaki Çocuklarda da Görülüyor

0
1095
rawpixel/Freepik

Sussex Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yapılan bir araştırmanın ortaya çıkardığına göre, durumun aksini gösteren açık kanıtlara rağmen kişinin kendi kabiliyetlerine fazla güvenmesi, dört yaş kadar ufak çocuklarda bile görülüyor.

Bu bilişsel önyargı, farklı ülkeler ve kültürler boyunca işletme yöneticileri, bankerler ve doktorların da dahil olduğu bir dizi meslek arasında sürekli şekilde gözlemleniyor. Fakat Dr. Dominik Piehlmaier’in önderliğinde yürütülen yeni bir çalışma, kendine fazla güvenmenin çocukluğun erken dönemlerinde de yaygın ve kalıcı bir şekilde görüldüğünü açığa çıkarıyor.

Araştırmada ayrıca, çalışmada kullanılan bir kart oyununda daha düşük riskli strateji izlemeleri sayesinde, kızların erkeklere göre daha başarılı oldukları; fakat aynı zamanda kabiliyetlerine aşırı güven ile güven eksikliği arasında daha fazla gidip geldikleri bulunmuş.

Çalışmanın yazarı ve Sussex Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde Pazarlama Okutmanı olan Dr. Dominik Piehlmaier şöyle söylüyor: “Hüküm ve karar verme üzerindeki bilgilerimiz çoğu, yetişkin katılımcılara dayanıyor. Fakat insanların her zaman her yerde var olan böyle bir algı yanılsamasını sadece yetişkinliğe ulaştıkları zaman kazandığını düşünmek için hiçbir sebep bulunmuyor.

“Benim elde ettiğim bulgular, eğer bir kişi; birisinin kendine duyduğu mantıksız güveni etkili biçimde hizaya sokmak istiyorsa, kişinin kendi bilgisine ve sınırlarına yönelik sahip olduğu bilgileri artıran etkili müdahalelerde, çok daha genç bireylerin hedef alınması gerekebileceğini gösteriyor.”

Neil Vowles/Sussex Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here