Paris Anlaşması, Avrupa Birliği Oylarıyla Yürürlüğe Girme Yolunda

0

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve Avrupa Parlamentosu üyeleri, Avrupa Parlamentosu oylamasından sonra Avrupa Birliği’nin Paris Anlaşması’nı kabulünde karar kıldı. Avrupa Parlamentosu oyları sonucunda, Paris Anlaşması bağlayıcı bir uluslararası anlaşma oluyor.

Bu yılın başlarında imzalanan Paris Anlaşması, sıcaklığı sanayileşme öncesi devrin iki derece kadar altına düşürerek küresel iklim değişikliğini sonlandırma niyetinde.

Paris Anlaşması iki yeterlilik sağlandıktan sonraki 30 gün içinde yürürlüğe girecek. En az 55 ülkenin bu anlaşmayı onaylaması ve anlaşmayı onaylayan bu ülkelerin toplam sera gazı emisyonunun en az %55’inden sorumlu olması gerekiyor. Bugüne kadarki süreçte toplam sera gazı emisyonunun %52,11’inden sorumlu 62 ülke anlaşmayı onaylamıştı. Bu durum halihazırda iki gereklilikten yalnızca birini karşılıyordu.

Paris Anlaşması’nın onaylanması sürecinde 28 Avrupa Birliği ülkesinin önce Avrupa Birliği içinde bir anlaşmaya varıp sonrasında bunu uluslararası boyuta taşıması gerekiyor. 4 Ekim tarihli oylama, ilk aşamayı tamamlıyor ve Avrupa Birliği üye ülkeleri için anlaşma kabulünün kapılarını açıyor. Bir hafta içinde yeterli Avrupa Birliği ülkesinin gerekli işlemleri tamamlaması ve anlaşmayı yürürlüğe sokmak için hazır olması umuluyor. Macaristan, Fransa, Slovakya, Avusturya, Malta, Portekiz ve Almanya’dan olmak üzere yedi Avrupa Birliği ülkesi kendi onay süreçlerinin ulusal kısmını bitirdiler bile. Bahsi geçen yedi ülkenin toplam sera gazı emisyonunun %5’lik kısmını temsil etmesi anlaşmanın yürürlüğe gireceğini gösteriyor.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, “Yapılan oylama, anlaşma için gerekli eşiğin aşılacağına emin olunmasının önünü açtı (…) Paris Anlaşması’nın, imzalanmasını takip eden bir sene içinde yürürlüğe giriyor olması büyük bir başarı; özellikle de Kyoto Protokolü’nde bu sürenin 8 yılı bulduğunu göz önüne alırsak. Ayrıca yapılan oylama, Avrupa Birliği’nin küresel iklim değişikliği ile mücadelede lider olmaya devam edeceğini gösteriyor.” şeklinde açıklama yaptı.

Dünya için büyük gün. Paris Anlaşması’nı desteklemek için retweet edin.


Çeviren: Türkay Korhan Kocabaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz