Paris’ten Pekin’e Sürücüsüz Oto Yarışı “Neredeyse” Olanaksız

0

Ama uzmanlar film fikri iyi diyor

Ne zaman radikal bir yeni teknoloji yaşam tarzımızı değiştirme vaadinde bulunsa, göz açıp kapayana kadar Hollywood bunu bir komediye dönüştürüyor. Örneğin, sizi gideceğiniz yere kendi götüren otomobiller.

Deadline’da yayımlanan habere göre Sony Pictures yazar Steve Conrad’ın (The Pursuit of Happyness) ve yönetmen Gore Verbinski’nin (Karayip Korsanları) “Sürücüsüz Oto Yarışı” adlı aksiyon – macera – komedi filmini satın aldığını açıkladı. İlk haberlere göre Conrad ile Verbinski, Paris’ten Pekin’e giden deneysel ve riskli bir yolculukta komedyenleri yolcu koltuğuna oturtacak. Hedef ne mi dediniz? En iyi özerk sürüş sistemini hangi yazılım firmasının geliştirdiğini görmek.

Böylesi bir yarışın gerçeğe ne derece yakın olduğunu merak edip Silikon Vadisi’ndeki Delphi Labs’ın müdürü John Absmeier’ı aradık (kendisi bizi geçen ay California’dan Las Vegas’a kendi kendine giden yarı özerk bir Audi S Q5’le gezdirmişti.) Absmeier, böyle bir kıtalararası yarış düzenlendiğinde en büyük güçlüğün kuş uçmaz kervan geçmez yerlerde güvenilir haritaların olmaması olduğunu söylüyor. “Bu haritalar mevcut değil. Yapılmaları ve kullanılmaları gerekiyor,” dedi Absmeier, Popular Science’a.

Diyelim ki yarış, kendi kendine giden aracın haritasına sahip olmadığı Kazakistan’dan geçiyor. O zaman aracın konumunu belirlemesi için tümüyle kendi algılayıcılarına ve yol levhalarına güvenmesi gerekiyor. Bir de hava durumu var elbette. Absmeier, rüzgâr yerden toz kaldırdığında otomobillerin radarının çevreyi algılamakta güçlük çektiğini söylüyor.

“Bana kalırsa Paris’ten Pekin’e gitmek olanaksıza yakın,” diyor Absmeier.

Kendi kendine giden arabalarla ilgili şöyle bir de küçük ayrıntı var. Bu araçlar genellikle yollardaki tüm kurallara (hız limiti, dönüş sinyalleri, güvenli sürüş mesafesi vb.) uyuyor. Gelecekte de bu, kamuya açık yollarda aracını test eden tüm bilgisayar firmaları için de standart uygulamaya dönüşecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz