Pebble’ın renkli E Ink ekranlı saati bağış hedefini dakikalar içinde aştı

0
38

Güç tasarruflu E Ink sayesinde Apple Watch’a kafa tutabilir

Pebble geri döndü ve bu sefer yepyeni bir ürünle karşınızda. Pebble Time şirketin akıllı kol saatinin üçüncü versiyonu ve renkli E Ink ekrana sahip olan ilk ürünü.

Bu yeni aygıtın en çarpıcı özelliği ekranı ve kendini, rakibi Apple Watch’tan ayırmasını sağlayacak olan şey de bu. E Ink ekranlar e-kitap okuyucu pazarında yaygın olarak kullanılsa da bunun ötesinde pek tutunamadı.

E Ink’in en büyük avantajı güç tüketimi. Pebble, Time’ın pil ömrünün 7 gün olduğunu söylüyor. İnsanların kollarına taktıkları bir aygıt için tutumluluk önemli çünkü insanlar böyle aletleri sıkça çıkarıp takmak istemiyor. Apple ise akıllı telefonunun her gece şarj edilmesi gerektiğini söyledi ve söylentiler doğruysa pil ömrü bu aygıt için ciddi bir sorun olabilir. E Ink ekranlar güneş ışığı altında LCD’lerden çok daha okunaklı ve genelde daha az yansıma yapıyor.

Peki neden hepimiz tüm elektronik aygıtlarda E Ink ekranlara geçmiyoruz? Her şeyden önce E Ink ekranlar LCD’lere ya da OLED’lere kıyasla çok daha az renk sunuyor. Pebble Time sadece 64 renk gösterebilirken LCD’lerde bu değer milyonlarda geziyor. E Ink’in kısıtlı renk paleti metinler ya da basit animasyonlar için yeterli olabilir fakat fotoğraflar, videolar söz konusu olduğunda rakiplerinin gölgesinde kalıyor. Ne var ki renkli E Ink ekranlar özellikle de uzun pil ömrünün, ucuz üretimin önemli olduğu gelişmekte olan ülkelerde hesaplı cep telefonları için kullanılabilir.

Bu yazı yazıldığı sırada Pebble Time çıkışının üstünden geçen birkaç dakika içinde bağış hedefini geçmişti. Fakat Pebble Time Mayıs ayında, yani Apple Watch’tan bir ay sonra çıkacak. Çıktığında kendini baştan aşağı farklı bir piyasada bulabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here