New Horizons, Plüton’un küçük aylarından ikisi olan Nix ve Hydra’yı görüntüledi

0

Üçü gitti ikisi kaldı

Şubat 2015 başında NASA’nın New Horizons uzay aracı Plüton’un ve en büyük ayı Charon’un şimdiye dek çekilmiş en iyi fotoğraflarını yolladı. Şimdi, cüce gezegenin keşfinin 85. yılında NASA, New Horizons’ın Plüton’un iki ayını daha (Nix ve Hydra) görüntüleyecek kadar yaklaştığını açıkladı.

Bilim insanları Plüton’un bu iki uydusunu 2005’te Hubble Uzay Teleskopu’yla keşfetmişlerdi fakat New Horizons’ınki şu ana kadar çekilmiş en iyi görüntü. Geriye New Horizons’ın keşfedeceği iki küçük uydu daha kalıyor ve NASA ilerleyen aylarda onların da görünür olacağını söylüyor.

New Horizons’ın Uzun Mesafe Keşif Görüntüleyicisi, yani LORRI bu görüntüleri 27 Ocak ile 8 Şubat arasında kaydetti.

Bu görüntülere Mart başında da yenileri eklenecek ve bunlar gezegen bilimcilere uyduların yörüngesini saptamada yardımcı olacak. Aynı zamanda Nix ile Hydra’nın büyüklüğünü de ölçmeyi sağlayacak. New Horizons Temmuz ayında Plüton’un yanından geçerken başka görüntüler de gelecek.

Plüton’un daha önceki fotoğrafları gibi bunlar da gezegeni keşfeden Clyde Tombaugh’un doğum gününe denk getirildi. İki küçük ayın fotoğrafları 18 Şubat 2015’te, yani Plüton’un keşfinin tam 85. yılında paylaşıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz