Picasso’nun Ünlü ‘Durgun Hayat’ Tablosunun Altında Gizli Bir Çizim Var

0
Şikago Sanat Enstitüsü

Pablo Picasso’nun yaptığı gizli bir çizim, sanatçının soyut resimlerinden “Durgun Hayat” adını taşıyan bir eserin altında bulunmuş.

Şikago Sanat Enstitüsü’nde çalışan bir araştırma takımı, enstitüde tutulan bu tablonun karmaşık boya katmanlarını ve resmin kırışık göründüğü alanları daha iyi anlamak üzere tabloya daha yakından bakmaya karar vermiş. Bunu yaparken de X-ışını ve kızılötesi görüntüleme yöntemi kullanmışlar. Takımın bugün yayımlanan makalesine göre, gizli bir çizim bulunmuş. Çizimde bir sürahi, bir bardak ve bir masanın üstüne ya da sandalyenin oturacağına benzeyen bir şeye dayanmış; gazete olması muhtemel bir nesne görülüyor.

Picasso’nun 1922’de çizdiği ‘Durgun Hayat’ tablosu. Şikago Sanat Enstitüsü

Takımın yazdığına göre, Picasso’nun önceki sanat çalışmalarının üstüne çizim yaptığı biliniyor; fakat genelde bunların doğrudan üzerine çizim yapıyor ve önceki çalışmayla yeni çalışmayı birleştiriyormuş. Bu örnekte ise takım (Allison Langley, Kimberley Muir ve Ken Sutherland), Picasso’nun soyut eseri çizmeden önce eski çizimi “kalın beyaz bir boya katmanı” kullanarak kapattığını keşfetmiş.

Owen Jarus/Live Science. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz