Pikaçu İsimli Ölü Bir Kedi, ‘Dünya’da İlk Defa’ Uzaya Fırlatılacak

0
573

Çok sevilen ve diyabet ile verdiği savaş sonrasında gelişen komplikasyonlar sebebiyle Ocak ayında aramızdan ayrılan Pikaçu isimli bir ev kedisi, roketle uzaya fırlatılacak.

Space.com sitesine göre kedinin bakıcısı Steve Munt, Pikaçu’nun küllerinden bir kısmını uzaya göndermeyi düşünüyor; ilginç bir hürmet niteliği taşıyan bu olay, Pikaçu’yu, yörüngeye giren ilk kül kedisi haline getirecek.

Pikaçu’nun uzaya fırlatılması, insan uzay abidesi şirketi Celestis’in bir dalı olan ve evcil hayvanlar için abide hizmeti sunan Celestis Evcil Hayvanlar şirketi tarafından gerçekleştirilecek.

Munt şimdi, Pikaçu’nun 5.000 dolarlık biletini ödemeye yardımcı olması için GoFundMe kitle fonlama sitesi yardımıyla para topluyor. Fakat halihazırda, “önümüzdeki 18 ay içinde” kullanmak üzere bir fırlatma bileti aldığını söylemiş Space.com’a.

Celestis Evcil Hayvanlar şirketi, bundan önce iki tane köpeğin küllerini yörüngeye fırlatmış. Şirket bu küllerin, atmosfere yeniden girdikleri zaman buharlaşana kadar orada duracağını söylüyor.

Bir kedi veya köpekten geriye kalanlar, görülmeyecek kadar ufak olacaktır. Ancak şirket şairâne biçimde, bahsi geçen buharlaşmayı, gökyüzünde iz bırakan bir yıldız kaymasına benzetiyor.

Munt, Space.com’a, “Pikaçu’nun bu konuda ilk olmasını istedim” diyor ve “bir kâşif olan kendisinin mirasını devam ettirmek ve bir kedinin de, özel bir hürmet gösterilen bir köpek kadar değerli olduğunu dünyaya göstermek” istediğini söylüyor.

 

 

 

 

Futurism

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here