Pfizer de Zehirli İğnelere Karşı!

0

syringe

İlaç üreticisi Pfizer,  ilaçlarının idam için dağıtılması ve kullanılmasına artık izin vermeyeceğini açıkladı. New York Times’a göre, bu kararı önceden vermiş olan diğer 20 Amerikan ve Avrupa ilaç şirketinin arasına Pfizer de katılmış oldu.

Bu açıklama, zehirli iğne ile infaz uygulamasının kullanıldığı eyaletlerin elini kolunu bağlamış oldu çünkü kimyasal kaynağı bulmak daha da zor bir hale geldi. Pfizer Times’a bu fikrin, şirketin temel iş model ve prensibinden geldiğini söyleyerek şunları ekledi: “ Pfizer ürünlerini, hizmet ettikleri hastaların hayatlarını kurtarmak ve daha iyi bir hale getirmek için üretmektedir. Ve ürünlerinin ölüm cezalarında kullanılmasına şiddetle karşı çıkmaktadır.”.

Geçen sene Pfizer, idamda kullanılan 7 ilaç üreten Hospira şirketini satın aldı. Bunların içinde barbitüratlar, sedatifler ve diğer felç veya kalp yetmezliğine sebep olan ilaçlar vardı. Ancak, bu ilaçların ne kadarının ya da yüzde kaçının idam için kullanıldığı bilinemiyor çünkü aynı zamanda diğer birçok medikal alanlarda da onaylı kullanımı mevcut. Hospira da daha önce eyalet hapishanelerinde ilaçlarının infaz için kullanılmasını engellemeye çalışmış ama başarılı olamamış.

Politik sebeplerin yanında, birçok ilaç şirketi de artık bu karara hemfikir olduğu için Amerika’da idam cezası azalmaya başladı. 1999’da 98 idam cezası varken, 2015’te 28’di.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz