Köpeğinizi Şekersiz Sakızdan Koruyun

0

Amerika Gıda ve İlaç Dairesi uyarıyor: Ksilitol köpekleriniz için zehirleyici

6849016626_4c9b03cbe4_z

Eğer evinizde köpek besliyorsanız, şekersiz sakızlarınızın (diğer pek çok abur cuburlarınızla birlikte) kolay bulunamayacak bir yere yerleştirmek isteyebilirsiniz çünkü Amerika Gıda ve İlaç Dairesi şekersiz sakızlarda yaygın olarak kullanılan, ksilitol olarak da bilinen tatlandırıcıların köpekler için zehirleyici olduğu konusunda uyardı.

Tatlandırıcılar, şekersiz ve nane aromalı şekerlemelerde, çiğnenebilir vitaminler, ağız çalkalama suyu, diş macunu ve fıstık ezmesinde de bulunuyor. Pet Poison Helpline’da görev alan Toksikolog Dr. Ahna Brutlag, bu ürünlerin yanı sıra, bazı ilaçlar, cilt losyonları ve burun spreylerinin de ksilitol içerdiğini açıkladı.

Pet Poison Helpline’ın ksilitol zehirlenmesiyle ilgili aldığı çağrılar giderek artmakta… Brutlag, 2009 yılında 300 kadar çağrı alıyorlarken, bu çağrıların 2015 yılında 2.900’e kadar yükseldiğini söyledi. Pet Poison Helpline’ın aldığı çağrılara göre ksilitol zehirlenmesindeki en yaygın sebebi şekersiz sakızlar oluşturuyor.

Ksilitol zehirlenmesi kusmaya, halsizliğe, sersemlemeye ve nöbetlere sebep olabiliyor. Ksiliton tüketimi köpeklerin kan şekeri dengesini bozduğundan onlar için hayati tehlike oluşturmakta çünkü köpekler, tatlandırıcıları insanlara göre daha hızlı sindiriyorlar. Kan dolaşımlarına çabucak aktarılan ksilitol de pankreasın çok fazla insülin salgılamasına yol açarak, köpeklerin kan şekerinin düşmesine sebep oluyor.

Hipoglisemi denilen bu durum, ksilitol tüketiminden 10 dakika ile 1 saat arasında tetiklenebilirken, bazı durumlarda belirtilerinin gözlenmesi 24 saati bulabiliyor. Ksilitol zehirlenmesi ölümcüldür. Ancak erken tedavi ile pek çok köpeğin hayatı kurtulabilir.

Ksilitol’ün kediler için de zehirleyici olup olmadığı henüz bilinmiyor. Fakat Amerika İlaç ve Gıda Dairesi bu konu için endişeli olmadıklarını, kedilerin tatlı tüketmeyi sevmedikleri için onların kısmen de olsa güvende sayılabileceklerini belirtti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz