Qualcomm Resmî Olarak Snapdragon 820’yi Tanıttı

0

Çoğu insanın söyledikleri bir yana, Qualcomm’un şu anda piyasada bulunan birçok amiral gemisi telefona güç veren işlemcisi Snapdragon 810 performans anlamında harika işler çıkaran güçlü bir işlemci. Ancak mobil platformun en büyük işlemci tasarımcıları ve üreticilerinden biri olan Qualcomm, gelecek nesil amiral gemisi işlemcisini dün tanıttı.

İlk olarak, yeni işlemcide artık indirme işlemleri için LTE Category 12 standardı, yükleme içinse LTE Category 13 standardı bulunmakta. Bu da teorik olarak, saniyede 600 Mb indirme hızı ve 150 Mb yükleme hızı anlamına gelmekte. Ayrıca yeni işlemci X12 LTE desteğiyle, eski amiral gemisinin sahip olduğu X10 desteğine kıyasla maksimum indirme hızında %33’lük, maksimum yükleme hızında ise %300’lük bir avantaja sahip.

Yeni 820 işlemcisinin bağlantı konusundaki avantajları bunlarla sınırlı değil. Hem 802.11ad hem de 802.11ac 2×2 MU-MIMO teknolojilerini destekleyen bu yeni işlemci, bu sayede, 802.11ac standardını MU-MIMO olmadan destekleyen 810 işlemciye göre kablosuz ağlada (Wi-Fi) 2-3 kata varan hız avantajına sahip. Aynı zamanda bu işlemci, LTE-U desteği sağlayan ve bu sayede hem lisanslı hem de lisanssız LTE spektrumlarına ulaşabilen ilk ticari mobil işlemci unvanına sahip. Bu özellik telefonun bağlantı hızını artırıp, normalde tıkanık olan bölgelerde mobil geniş bant erişimini güçlendirmekte.

Aşağıdaki tablodan Snapdragon 820’nin, firmanın bu seneki en güçlü işlemcileri olan 808 ve 810 modelleriyle karşılaştırmasını görebilirsiniz:

comparison

Grafik işlem birimi olarak da yeni bir çözüme sahip olan 820, Adreno 530 GPU’suyla 810’da bulunan Adreno 430 grafik birimine kıyasla %40’lık bir performans artışı vadetmekte. Bunlara ek olarak Qualcomm’un daha önceden duyurusunu yaptığı Quick Charge 3.0 desteğini de bünyesinde barındıracak olan yonga, bu sayede geleneksel şarj yöntemlerine göre 4 kat daha hızlı, Quick Charge 2.0’a göre ise %38 daha verimli bir deneyim sunacak.

14 nm’lik FinFET mimarisini kullanacak olan yonga, bu sayede eski seri işlemcilere göre daha az alan kaplayıp, daha az güç tüketecek ve aynı zamanda daha az ısınacak. Ancak burada firma açıklamamış olsa da ilginç bir detay bulunmakta. Piyasadaki en büyük mobil işlemci üreticilerinden TSMC ve Samsung arasından bugüne kadar sürekli TSMC ile partnerlik yapan Qualcomm, herhangi bir resmi açıklama yapılmamış olmamasına rağmen bu sefer işlemcilerini Samsung’a ürettirecek gibi duruyor. Çünkü TSMC 16 nm’lik üretim teknolojisine sahip. 14 nm’lik üretim teknolojisine sahip, aynı zamanda deneyimli ve büyük hacimli üretimlerin altından kalkabilecek piyasadaki tek firma ise Samsung. Bu da TSMC’nin büyük kan kaybedeceği anlamına geliyor.

Gelecek yıldan itibaren üst seviye akıllı telefonlarda ve tabletlerde görmeye başlayacağımız bu işlemcinin performans anlamında ve kullanım tecrübesi bakımından neler getireceğini hep birlikte göreceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz