Rio Olimpiyatları’nda Olan Her Şey Balona Yerleştirilen Kameralarla İzlenecek

0

Rio De Janerio’da düzenlenen olimpiyatlarda bir kişinin izleyemeyeceği kadar çok olay aynı anda gerçekleşecek. Organizasyonun 16 gününde 30’dan fazla aksiyon yer alacak ve bu sadece spor karşılaşmaları ile sınırlı değil. Güvenlik görevlileri ise sporcuların, katılımcıların ve sivillerin bu süre boyunca güvenliğinden sorumlu. Gerçekten zorlu olan bu görev için Brezilya, balona yerleştirilen ve her yeri görebilen, 40 kilometrekarelik bir alanda olan her şeyi kaydedebilen bir kameradan yardım alacak.

Bu kameranın açısı, bir binaya monte edilmiş güvenlik kamerasının görüş alanı ile karşılaştırıldığında işte böyle görünüyor:

 

Fast Company’nin açıklaması şöyle:

İlk olarak Irak ve Afganistan’daki ABD güçlerince kullanılması için Fairfax -Virginia’daki Logos Technologies- tarafından geliştirilen bu teknoloji Simera adı altında satılıyor ve geniş bir alanın hareketli kuş bakışı görüntüsünü yerden 200 metre yüksekliğe bağlanmış bir balon aracılığı ile elde ediyor. Sistemdeki 13 kamera sayesinde operatörler, 3 güne varan sürelere kadar balonun sabitlendiği yüksekliğe bağlı olarak aşağıdaki yaklaşık 40 kilometrekarelik bir alanda yaya ve araçların ayrıntılı hareketlerini 120 megapiksel ölçeğinde kaydedebiliyor.

Brezilya’ya yapılan satışa dahil olan 8 milyon dolar değerindeki 4 sistem, Simera’nın ilk ihracatı olarak belirtiliyor ve ABD dışındaki bir ülkede bu kadar büyük ölçekli bir organizasyonda ilk kez kullanılacak. Logos’un işletme geliştirme bölümü başkan yardımcısı Doug Rombough, Simera’nın geçtiğimiz yılın sonunda tamamlanıp Şubat ayında test edildiğini ve hemen sonrasında 4 tanesinin Brezilya’ya satışının gerçekleştiğini söylüyor.

Sistem teknik olarak bir balon değil, zeplin. Çünkü helyumla şişirilen ve kameraları taşıyan bölüm sabit bir noktaya bağlı. Bu bağ hem sistemi uçar vaziyette bir noktada tutuyor hem de yukarıda çekilen videoları sistemi kullanan kişilere bir kablo aracılığı ile iletiyor. Böylece uyduları ya da diğer yolları kullanmaktan daha güvenli ve hızlı bir data linki elde ediliyor.

Havanın sakin olduğu zamanlarda, her sistem yaklaşık 3 günde bir yere inmek zorunda, bu esnada diğeri havada kalıp gözlem yapmaya devam edebilir. Böyle yüksek güçteki bir güvenlik sistemi için bu bir teknoloji harikası.

Simera’nın bir önceki modeli Kestrel iş başındayken böyle görünüyor:

 

Firmanın reklam sloganları ise pek iddialı: “Bugünü kaydeder”, “Geçmişi araştırır”, “Geleceği korur”.


Melike Ziylan

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz