Kenevirin Yasal Olan ve Olmayan Yönleri

0

Tetrahidrokanabinol (THC), Hint kenevirinde doğal olarak bulunan marijuananın etken maddesidir. Birçok hastalığın tedavisinde kullanmak için sıvı haldeki yeni bir sentetik THC ürünü FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylandı. Fakat piyasadaki ilk sıvı THC olmasına rağmen, bu kadar konuşulduğuna değmeyebilir.

THC’nin sentez versiyonu syndros, sıvı bir dronabinoldur (Hint kenevirinin etken maddesi). Bu hafta FDA tarafından Çizelge-III ilaç kapsamında kabul edildi. Çizelge-III, Amerika’da bağımlılık yaratmadığı, zararsız ve bir tedavi yöntemi olarak kabul görmüş, “masum” olarak nitelendirilebilecek ilaçların yer aldığı ilaç kategorisi. Yani Çizelge-I ilaç kapsamına giren marijuanadan daha güvenilir görülmüş.

Dronabinol 1980’lerden beri var ve birçok nedenden ötürü daha az etkili olduğu kabul ediliyor. Bunun sebebi doğal marijuananın diğer bileşenlerinin dronabinolde eksik olması kadar, tek başına değil de THC ile karıştırıldığı durumda herkeste alabilmek için yasaları çiğneme eğilimi yaratması. Sıvı haldeki kullanımı ise vücut emilimi açısından hap olarak tüketiminden daha kolay olabilir.

En azından şimdi ağrı çeken, mide bulantısı yaşayan, epilepsi nöbeti geçiren, Alzheimer hastası olan ve marijuananın savaşmada etkili olduğu kanıtlanmış diğer hastalıklara sahip insanlar için, ABD’de mücadele etme potansiyeli olan yasal alternatifler var.

Yasal olarak eğlence amaçlı kullanılan marijuana ile aynı yasa kodu altına girip girmemesi ile ilgili henüz söylenen bir şey yok. Ama meraklıları gelecek yıl özel bir içecek pazarlamaya başlarsa, bu durum değişebilir.


Canan Gül

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz