Rocket Lab’ın Electron Roketi Yörüngeye Ulaşamadı, 7 Uydu Kayboldu

0
Rocket Lab

Rocket Lab şirketinin Electron roket destekleyicisi, dün üç farklı müşteriye yedi ufak uydu fırlatmaya çalışırken yörüngeye ulaşamadı.

İki aşamalı Electron destekleyicisi, Rocket Lab’ın Yeni Zelanda’daki fırlatma alanından TSİ 00:19’da kalkış yaptı. Araç; uydu görüntüleme şirketi Planet için beş yükün yanısıra Canon Elektronik için bir ve İngiltere merkezli In-Space Missions için bir adet olmak üzere iki uydunun yer aldığı dört Dünya görüntüleme uydusu taşıyordu. Fakat roketin ikinci aşama motorunun çalıştığı esnada meydana gelen bir sorun, yedi yükün de kaybolmasına yol açmış.

Rocket Lab’ın CEO’su Peter Beck, Twitter üzerinden çok üzgün olduklarını belirtip özür dileyerek, sorunun kaynağının bulunacağını söylüyor.

Fırlatmanın, uçuşun en önemli ilk dakikalarında planlandığı gibi ilerlediği görülmüş. Ardından, fırlatmadan yaklaşık altı dakika sonra roketten gelen canlı yayın akışı donmuş. Bu noktada şirketin canlı yayını, roketin hız ve irtifa kaybettiğini göstermiş. Daha sonra Rocket Lab, canlı video akışını kesmiş.

Amy Thompson/Space. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz