Kehribarda Korunmuş Böcekler, 99 Milyon Yıl Sonra Bile Parlıyor

0
Günümüzdeki Myanmar'da kehribar içerisinde korunmuş halde bulunan, orta Kretase dönemine ait böcekler. NIGPAS

Fosiller, tarih öncesi yaşam hakkında pek çok şey anlatabilir fakat her şeyi anlatamazlar. Bitki ve hayvan atalarımızı anlamak söz konusu olduğunda, muhtemelen fosillerden hiçbir zaman öğrenemeyeceğimiz birçok şey var; mesela antik hayvanların hangi renk olduğu gibi… Fakat nadir görülen durumlarda, araştırmacıların şansı yaver gidiyor. Nanjing Yerbilim ve Taşılbilim Enstitüsü’nde çalışan bir araştırma takımı, dört gün önce Proceedings of the Royal Society B bülteninde yayınlanan yeni bir makalede, kehribar içerisinde korunmuş üç antik böceğin gerçek renklerini belirlediklerini aktarıyor. Bunlar, taşılbilimciler (paleontolog) için son derece nadir bulgular.

Böcekler, yaklaşık 99 milyon yıl önce yaşanmış Kretase dönemine kadar gidiyor. Bu hayvanların hepsi, Myanmar’ın kuzeyinde yer alan bir madende bulunan kehribar parçalarında korunmuş. Bir kın kanatlı, bir sinek ve bir eşek arasından oluşan bu böcekler kehribarda o kadar iyi korunmuş ki, gerçek renkleri belirlenebiliyor.

Çalışmada yer almayan ve West Virginia Üniversitesi’nde taşılbiyoloğu olan James Lamsdell şöyle söylüyor: “Renkler bu şeylerde gerçekten kayda değer şekilde korunmuş. Daha önce fosil bulgularda renklerin görüldüğüne dair raporlar olmuştu. Fakat genelde baktığımız şeyler gerçek renkler olmuyor çünkü renkler, fosilleşme işlemiyle değişiyor.”

Bilim insanları, tüm bu farklı böcekleri hangi evrimsel baskıların parlak renklere ittiğini tahmin edebilir. Fakat kesin olarak bilmenin bir yolu yok. NIGPAS

Lamsdell’in söylediğine göre rengin kesin olmadığı örneklerde, bilim insanları dış iskeletin hücresel yapısından ipuçları topluyor ve muhtemel rengi tahmin etmeye çalışıyor. Fakat bu vakada böceklerin parıldayan “yapısal renkleri”, araştırmacıların numuneleri hazırlamasından sonra görünür halde kalmış. Bu süreç, böcek gövdeleri neredeyse açıkta kalana kadar kehribarın dikkatli bir şekilde perdahlanmasını ve bazı durumlarda da ışığa tutulmasını içeriyor. Örneklerde; parlayan mavi, yeşil ve mor renklerin hepsi açık şekilde görülebiliyor.

Kat Eschner/Popular Science. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz