Bu Roket İnsanlığı Kurtarabilir

0

 

screen_shot_2016-09-26_at_9-31-04_am

Elon Musk tarafından tweetlenen, Raptor’un ilk ateşleme testi. Önceden “Büyük F-ing Roket” (BFR, Big F-ing Rocket) olarak biliniyor ve takma adını hak ediyordu.Bir gün insanlığı kurtarabilecek olan roketin ateşli duman bulutuna sevgiyle, uzun uzun bakın. Bu içinde kaybolabileceğiniz güzel bir ateş topu.

Bu, milyarder teknoloji patronunun, Raptor roket motorunun 310 metrik tonluk ileri itme kuvvetinin yarattığı sıcak parıltının tadını çıkarırken, ‘tweet gönder’e basmadan önceki cümleleri olabilir:

Projedeki detaylar yavaş yavaş bir araya gelirken, insanların bir gün güneş sistemimizin etrafında bu şeyle dolaşabileceğini düşünmek akıllara durgunluk veriyor. Bu motorun, diğer benzer motor gruplarıyla birleşerek, gelecek on yıllar içerisinde SpaceX Gezegenler Arası Ulaşım Sisteminin (ITS, Interplanetary Transport System) bir parçası olarak, Mars’a ve daha ötesine insan taşıyacak bir uzay gemisine bağlandığını düşünün.

Bu, Raptor’un geçen ay MacGregor, Teksas’a taşınmasından sonraki ilk ateşleme testi. “Raptor’un üretim hedefi, 382 saniyelik özgül itici kuvvet ve 300 Bar’da 3 Meganewton (MN) itme kuvveti (yaklaşık 310 metrik ton)”, diyor SpaceX CEO’su Elon Musk tweetinde. Ve ekliyor: “Yanma odası basıncı, SpaceX Falcon 9 ve gelecek Falcon Heavy roketlerine güç sağlayan Merlin motorunun yaklaşık olarak 3 katı.”

Musk, insanları 2022’ye kadar ITS’e sokmayı ümit ediyor. Uzay uçuş sistemi, diğer dünyalara –Mars, Venus, Titan? Seçeneklerimiz var–  100 insan veya 100 metrik ton kargo taşıyabilir.

Ayrıca, Musk, roketin duman bulutunun geniş bir çekimini “Mach Elmasları” başlığıyla tweetledi. Bu terim, büyüleyici bir rock grubu için harika bir isim olmasının dışında, füze biliminde süpersonik egzoz duman bulutlarının içinde beliren dalga desenleri için kullanılıyor.


Çeviren : Demet Dilekçi

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz