SpaceX Roket Patlamasının Sebebini Bulmuş Olabilir

0

SpaceX: “SpaceX, fırlatma rampasındaki bir anomali sebebiyle bugünkü statik ateşleme testinde roketin ve roketteki yükün kaybedildiğini doğrulayabilir. Standart işleme göre, rampa temizlendi ve herhangi bir yaralanma meydana gelmedi.”

 

Zorlu bir araştırmadan sonra, SpaceX 1 Eylül’ deki Falcon 9 roketinin patlamasının sebebine ilişkin bir işaret elde etti.

Olay yerindeki kalıntı ve enkazın ön analizleri, roketlerin donma seviyesinde bulunan helyum sistemlerinin birinde “büyük bir çatlak” olduğunu ortaya koyuyor. Kırılma, kalkıştan sonra ana motordan ayrılan roketin üstteki parçası olan ve roketteki yükün daha yüksek irtifaya taşınması için ateşlemeyi sağlayan ikinci aşamadaki oksijen yakıt deposunun helyum sisteminde meydana geldi.

Helyum, genellikle oksijene ve roketin gaz yakıtına basınç uygulamak için kullanılır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) uzay mühendisi Paulo Lozano, “Helyum çok yüksek basınçta depolanır, fakat patlamaya nasıl bir çatlağın sebep olduğunu söylemek bu aşamada zor.” ifadelerini kullandı.

Çatlağın sebebi de henüz bilinmiyor. Soruşturma devam ediyor.


Çeviren: Yeter Şekertekin

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz