Rus Zırhlı Araçları Artık Uzaktan Kumandalı

tigrstill

Tigr 10 yıllık bir Rus zırhlı aracı. Ekipmanları ile 10 askerin içeride oturabildiği Tigr’ın öncelikli görevi, Rus güçlerini arazi şartlarında güvenle gidecekleri yere ulaştırmak. Yapılış amacı insan taşımak olduğuna göre, yeni modeli Tigr’ı tuhaf bir yöne götürüyor. En son Tigr modeli askeri bir taşıyıcı değil, uzaktan kumandalı silahlı bir robot.

Tigr, VPK LLC, Rus hükümeti ile yakın çalışan bir firma tarafından üretiliyor. VPK’nın CEO’su Aleksandr Krasovitsky Rus hükümetinin haber ajansı TASS’a verdiği bir röportajda “Önceden bahsetmediğimiz yeni bir ürün piyasaya süreceğiz” dedi, “Çatışma modülü ve 30 mm’lik otomatik silahı bulunan özel amaçlı bir Tigr.”  TASS’ın açıklamalarına göre bu zırhlı araç sadece operatör kumandasında hareket ve ateş edebilmekle kalmıyor, kendi kendine hedefleri tanımlayıp takip edebiliyor.

Uzaktan kumandalı, silahlı robotlar çok ta yeni bir şey değil. ABD pek çok insansız hava aracı kullanıyor (bildiğiniz drone’ları), ayrıca diğer robotlara da silahlar yüklüyor ve tetiği çekenin bir insan olmasını şart koşuyor. Irak ise Alrobot, yeni bir uzaktan kumandalı silahlı makine üzerinde çalışıyor.

Tigr da makinenin hedefleri takip etmesi, ancak ateş etme kararının tamamen bir insanın sorumluluğunda olması açısından bu genel kategoriye uyuyor. Bu, Pentagon’un her zaman döngü içinde bir insanın bulunduğu ve ölümcül kararlardan sorumlu olduğu bağımsız savaş robotları öngörüsüne hiç de uzak düşmüyor.

Eğer uzaktan kumandalı Tigr Rusya’nın Suriye’den Ukrayna’ya uzanan görünmez savaşlarından birinde ortaya sürülürse, insanın sistem üzerindeki kontrolü devam edecek mi yoksa bu tür makineler için bir sonraki adımda, hangi ülke tarafından kullanılırsa kullanılsın, ölümcül kararları robotlara bırakacak mı göreceğiz.


Melike Ziylan

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir cevap yazın

Abonelikle İlgili Konular İçin abone@doganburda.com

Eksik Sayılar İçin okurhizmetleri@doganburda.com

Müşteri Hizmetleri (212) 478 0 300

Danışma Hattı (212) 410 32 00

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir