Hayvanat Bahçesindeki Maymunların Bağırsaklarında İnsan Bakterisi !

2

red-shanked_douc_monkey

Bir maymunu ormanın dışına çıkartabilirsin; anlaşılan, bir ormanı da bir maymunun içinden çıkartabilirsin. PNAS’ta yayımlanan yeni bir çalışmaya göre,  maymunlar esir alındıklarında, bağırsaklarındaki doğal mikropların çoğunu kaybediyorlar. Bunun muhtemel sebebi, olması gereken bitkisel ağırlıklı diyetlerinin hayvanat bahçesinde bozulması.

Beslenme şekillerinin, yaşam stillerinin ve maruz bırakılan antibiyotiklerin primatların bağırsaklarını nasıl etkilediklerini görmek amacıyla Minnesota Üniversitesi’nde bir grup araştırmacı 3 farklı kıta ve birçok hayvanat bahçesindeki 2 farklı yabancı maymun türünün -kızıl langur ve mantolu uluyan maymun- dışkısını karşılaştırdılar.

Hayvanat bahçesindeki maymunların neredeyse bütün doğal bağırsak bakterilerini kaybettiklerini ve bağırsaklarında daha az çeşitli yeni bakteri kümelerinin ürediğini keşfettiler. Vahşi maymunların farklı tür bakterilere ve yaşadıklarını konuma özgü mikro-biyomları bulunmasına rağmen, üstünde çalışma yapılan esir maymunların sonradan kazandıkları yeni bakterinin,  bulundukları hayvanat bahçesinin konumu önemli olmaksızın, aynı olduğu keşfedildi. Şaşırtıcı bir şekilde, yeni bakteri, modern insan bağırsağında yaşayan bakteriyle de eşleşti. Fakat bu durum bir tesadüf olmayabilir.

Batılı yaşam tarzı bizim bağırsağımıza ne yaptıysa, esaretteki maymunların bağırsaklarına da aynı şeyleri yaptı. Yapılan çalışmalara göre, geleneksel yaşam stiline sahip olan insanlar daha çeşitli bakterilere sahip; bunun sebebi o insanların zengin bitkisel çeşitliliğe sahip olan beslenme düzenleri. Yapılan çalışmalar, batılı beslenme şeklinin mikrobiyomlarda ortaya çıkardığı bu değişikliğin obezite, kalp rahatsızlıkları ve diyabet de dahil olmak üzere birçok hastalığa sebep olduğunu da öne sürüyor.

Bilgisayar bilimi ve mühendisi profesör Dan Knights şunları söylüyor: “ Biz bu yeni modern insan mikroplarının kötü olup olmadığını tam olarak bilmiyoruz, fakat öbür taraftan,  birçok çalışma sahip olduğumuz mikroplarla birlikte evrimleştiğimizi gösteriyor. Bu durumda, onları tamamen silmek muhtemelen fayda sağlamayacak.”.

Araştırmacılara göre, vahşi doğada bulunan maymunlar neredeyse 57 farklı bitki ile beslenirken, bazı hayvanat bahçelerinde bu sayı sadece 1 olabiliyor. Test edilen vahşi maymunların dışkıları  %40 a kadar bitki DNA sı içerebiliyorken, hayvanat bahçesindeki maymunların dışkıları neredeyse hiç bulundurmuyor.

“Bizce bu çalışma, lif bakımından zengin olan bitkisel diyetler ve bağırsak mikrobiyomunun çeşitliliği arasındaki bağlantının altını çiziyor.” diyor Knights.


Melis Sin 

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz