Rusların yeni tankına Playstation kumandası

0
125

Bir Rus tankının içinde direksiyon yeniden keşfediliyor. Rus devlet ajansı Sputnik’in haberine göre yeni Kurganets 25, Playstation’dan esinlenen bir kumandayla yönetiliyor.

Kurganets 25 zırhlı kamyonla muharebe tankı arasında kalan bir kategoriye, yani piyade saldırı aracı sınıfına sokuluyor. İlk raporlara göre araç sürücü, silahçı ve komutan olmak üzere üç mürettebat tarafından yönetiliyor ve arka kısmında sekiz asker taşıyor. Paletler üstünde maksimum 80 km/s hıza çıkabilen aracın amfibik özellikleri de var. Aracın üstündeki tarette ise bir makineli tüfek, 30 mm’lik top ve dört adet anti tank füzesi yer alıyor.

Aracı üreten Tractor Plants firmasının başkan yardımcısı Albert Bakov, Rus medyasına verdiği demeçte aracın içindeki oyun konsolu kumandası için şöyle dedi:

“Tasarımcıları aracın konsolunu Sony Playstation oyun kumandasına benzetmeye ikna etmek için iki yıl uğraştım. Böylece genç askerler kolayca uyum sağlayabilecek. Direksiyon, darbe ya da tırmanış anında sürücünün göğüs kafesi için büyük risk oluşturuyor. Daha çok yer kaplıyor, hiçbir avantajı da yok.”

9 Mayıs’ta Kurganets 25, Rusya’nın 2. Dünya Savaşı’ndaki zaferinin 70. yılını kutlayan bir resmigeçitte görücüye çıktı. Aracın, aynı merasimde stop eden yeni Rus muharebe tankı Armata’nın arkasında kalıp kalmadığı bilinmiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here