Rusya Kutupları, İklim Isındıkça Milyarlarca Ton Buz Kaybediyor

0
21
Severnaya Zemlya takımadası. Grafik: Imagico

Rusya’nın Kuzey Kutup Bölgesi’ndeki iki takımadada yer alan buzullar ve buz tabakaları, yapılan araştırmanın gösterdiği üzere her yıl beş milyon Olimpik boyutlu yüzme havuzunu dolduracak boyutta erime suyu kaybediyor.

Uydu verileri, 2010 ile 2018 arasında kaybedilen buz miktarının, Hollanda boyutundaki bir bölgeyi 2,1 metre kadar su altında bırakacağını gösteriyor.

Kuzey Buz Denizi’nin ısınması, araştırmacıların söylediğine göre Kara Denizi’ne sınır oluşturan iki büyük ada grubundaki buz kaybının hızlanmasında kilit bir önem taşıyor.

Edinburg Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, Avrupa Uzay Ajansı’nın CryoSat-2 araştırma uydusundan toplanan verileri haritalayarak yüzey yüksekliği ile buzul ve buz örtüsü kütlelerindeki değişimleri izlemişler.

Bu bilgileri aynı dönemde alınan iklim verisiyle karşılaştıran bilim insanları, yükselen atmosfer ve okyanus sıcaklığı ile iki takımadada meydana gelen buz kaybı artışı arasında belirgin bir bağlantı olduğunu ortaya çıkarmış.

Takımın analizi, 130.000 kilometrekare civarı birleşik bir alanı kapsayan Novaya Zemlya ve Severnaya Zemlya takımadalarının 2010 ile 2018 arasında her yıl 11,4 milyar ton buz kaybettiğini gösteriyor.

Buzun incelmesi, halihazırda bölgedeki buzullar ile buz örtüsünün bir kısmının dengesini önemli ölçüde etkiliyor. Araştırmacıların söylediğine göre bu durum, gelecekte buz kaybını daha da artırabilir. Bulgular Journal of Geophysical Research: Earth Surface bülteninde yayımlandı.

Edinburg Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here