Rüya Gören Birisiyle Gerçek Zamanlı Diyalog Kurmak Mümkün

0
30
Görüntü: Alex Blăjan/Unsplash

Rüyalar bizi farklı bir gerçekliğe götürüyor. Hızla uykuya daldığımızda da rüya görüyoruz. Bu yüzden, canlı bir rüyanın ortasında olan birinin, sorulan soruları algılayabilmesini ve bunlara cevap vermesini beklemezsiniz. Fakat geçen hafta Current Biology bülteninde sunulan yeni bir çalışma, aslında bunun mümkün olabileceğini söylüyor.

Çalışmanın kıdemli yazarlarından olan ve Northwestern Üniversitesi’nde çalışan Ken Paller, “REM uykusundaki kişilerin, deneyi yapan kişiyle etkileşime girebildiğini ve gerçek zamanlı iletişim gerçekleştirebildiğini keşfettik” diyor. “Ayrıca rüya gören kişilerin soruları anlayabildiklerini, çalışan hafıza işlemleri gerçekleştirebildiklerini ve cevaplar verebildiklerini de gösterdik.

“Çoğu insan, bunun mümkün olmayacağını; yani insanların soru sorulunca uyanacaklarını veya soruya cevap veremeyeceklerini ve bir soruyu yanlış anlamadan idrak edemeyeceklerini düşünebilir.”

Rüyalar yaygın bir deneyim olsa da, bilim insanları bu olguyu henüz layıkıyla açıklayabilmiş değil. Bir kişinin rüyalarını hatırlamasına bel bağlamak da yanıltıcı olabiliyor çünkü insanlar, unutulmuş detaylarla dolu çarpık bir şey hatırlıyor. Bu yüzden araştırmacılar da bilinçli rüya gören kişilerle iletişim kurmaya çalışmış.

Cell Basın. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here