Rüyalar Birden Fazla Anıyı Yansıtıyor, Gelecekteki Olayları Öngörüyor

0
63
Jacob'un rüyası. Fotoğraf: Wikimedia Commons

Yapılan yeni bir çalışmanın bulgularına göre rüyalar sıklıkla, hayatta yaşadığımız birden fazla olayın parçalarını birleştiren ve gelecekteki olayları öngören bir süreçten kaynaklanıyor.

Sonuçlar, rüyaların %53,5’inin bir anıya kadar takip edildiğini ve bir anı kaynağı taşıyan raporların yaklaşık yarısının, geçmişte yaşanan birden fazla olay ile bağlantılı olduğunu gösteriyor. Çalışmada ayrıca rüyaların %25,7’sinin eli kulağında olan belirli olaylar ile; gelecekteki bir olay kaynaklı rüyaların %37,4’ünün ise geçmişteki olaylara özgü bir veya daha fazla anıyla ilave ilişki sergilediği bulunmuş. Geleceğe yönelik rüyalar, gecenin ilerleyen vakitlerinde nispeten daha yaygın görülüyor.

Furman Üniversitesi psikoloji bölümü ve sinirbilim programında çalışan bilişsel sinirbilim yardımcı profesörü ve baş araştırmacı Erin Wamsley, “İnsanlar, rüyaların anlamını binlerce yıldır anlamaya çalışmış” diyor. “Bizler de rüyaların bir anı işleme işlevini yansıttığını gösteren yeni bulgular sunuyoruz. Rüyaların geçmiş deneyimlerin parçalarını taşıdığı uzun süredir bilinse de; elde ettiğimiz veriler, rüyalarda gelecekteki muhtemel olayların da öngörüldüğünü ileri sürüyor.” Çalışma Sleep bülteninde yayımlandı.

Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here