S.A.R.A Yapay Zekâya İnsani Yetenekler Katmaya Çabalıyor

0
S.A.R.A (Socially Aware Robot Assistant) Sosyal Farkında Robot Asistan sanal asistanlara sosyal düşünceleri tanımlama yeteneği vermek istiyor.

Carnegie Mellon’un projesi sanal asistanlara sosyal düşünceleri öğretmek

S.A.R.A (Socially Aware Robot Assistant) Sosyal Farkında Robot Asistan sanal asistanlara sosyal düşünceleri tanımlama yeteneği vermek istiyor.

S.A.R.A (Socially Aware Robot Assistant)
Sosyal Farkında Robot Asistan sanal asistanlara sosyal düşünceleri tanımlama yeteneği vermek istiyor.

Sahne ışıkları yalnızca Başkan Obama’nın Pittsburgh’daki Sınırlar Konferansı’ndaki konuşmaları ve düşünceleri ile işaret ettiği sürücüsüz araçların değil, aynı zamanda S.A.R.A gibi araştırma projelerinin de üzerinde. S.A.R.A sosyal düşünceleri nasıl algılayacağı öğretilmiş bir sanal asistan.

Sosyal Farkında Robot Asistan (Socially Aware Robot Assistant) kameralar ve mikrofonlar kullanarak sadece sorularınızı dinlemeyi değil, etkileşiminiz hakkında hissettiklerinizi algılamayı da başarıyor. S.A.R.A ufak bir gülüş belirtisiyle verilen normal bir yanıt ile somurtan bir ifade ve sosyal normlara uymayan bir yanıtı ayırıp onlara farklı cevaplar verebiliyor. “Davranışınıza ve kendi davranışına bakıyor” diyor Carnegie Mellon Üniversitesi profesörü ve projenin direktörü Justine Cassel ve “ardından bu davranışın kesişimi doğrultusunda hesaplamalar yapıyor ki, bu daha önce hiç yapılmamış bir şey”.

Sınırlar Konferansı’nda S.A.R.A’yı kullananlar yapay zekânın başarısının grafiksel olarak şemalandırdığına tanık oldular.
Sınırlar Konferansı’nda S.A.R.A’yı kullananlar yapay zekânın başarısının grafiksel olarak şemalandırdığına tanık oldular.

S.A.R.A projesi daha önce hiç kullanılmamış üç element içeriyor diyor Cassel: konuşma stratejisi sınıflandırıcısı, iyi anlaşma tahmincisi ve sosyal düşünür. “ Konuşma strateji sınıflandırıcısı beş ayrı tanıyıcıdan oluşuyor ve beş konuşma stratejisinden herhangi birini %80 doğrulukla sınıflandıyor”.

Aynı zamanda S.A.R.A’nın iyi anlaşma tahmincisi, sanal asistana ne kadar iyi geçindiğinize ait bir okuma sağlıyor. “ Bu ise bir tür yapay zekâ olan ve geçici çağrışım kuralı diye adlandırılan bir teknoloji kullanıyor”. Algoritma gerçek zamanlı çalışıyor ve anlık olarak hesaplama yapıyor. Sonrasında ise sosyal düşünür “ iyi anlaşma seviyesine, son tanımlanan konuşma stratejisine ve sözel olmayan davranışlara göre karşıdakinin ne söylemek istediğine karar veriyor.” S.A.R.A’nın gülümseme tanımlama yeteneği ve sosyal normları tam da burada devreye giriyor.

S.A.R.A ile konferans hakkındaki konuşmamın Siri’den aldığım cevaplarla arasında çok büyük farklılıklar yoktu. Gülümsemem arttıkça S.A.R.A’nın tepkileri daha konuşmacı oldu. Sınırlar Konferansına katılma amacımın “Obama ile tanışmak” olduğunu belirttiğimde, “İddiaya girerim bunu amaçlayan yalnızca sen değilsin” diye cevap verdi. S.A.R.A’nın bana başkanın yer alacağı panelleri göstermesinin ardından konuşmayı başka sorular yoluyla yönlendirmeyi denedim fakat S.A.R.A soğukkanlılıkla konuyu Sınırlar Konferansı panellerine tekrar getirdi.

sara3

Cassel S.A.R.A gibi yapay zekâ asistanlarının daha yaygınlaşmasını umuyor.  S.A.R.A’nın yeteneklerinin Siri ya da Google Asistant’a yetişip yetişemeyeceğini bilemeyiz ancak sanal robotlar şimdiden dallanıyorlar. Konferans lobisine kurulmuş olan tanıtımda Carnegie Mellon S.A.R.A’yı öğretici akran olarak dahi kullanmıştı. Eğer bir öğrenci diğerlerine göre daha çok zorlanıyorsa, S.A.R.A bunu algılıyor ve o kişiye daha çok sosyal destek sunuyor.


Çeviren: Dorukhan Kellecioğlu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz