Saçınızı Ay’a Yollamak İster miydiniz?

0

Bu uzay aracına maddi destek sağlarsanız Ay’a gidecek zaman kapsülüne bir parçanızı koyabilirsiniz.

Uzay keşfini desteklemeyen yok denecek kadar az. Fakat uzayda yolculuk dendi mi, herkes bir noktaya gelip takılıyor. Yerçekimi ve işe burnunu sokan atmosferimiz yüzünden yerden havalanmak (ve sağ salim geri inmek) çok büyük bir mühendislik başarısı ve itki gücü gerektiriyor. Bu da ucuz değil.

Kısa süre önce iddialı bir Kickstarter kampanyası başlayan Lunar Mission One, Ay’a düzenlenecek robot görevi için halktan para topluyor. İngiltere merkezli mühendis ve bilim insanı ekibi, önümüzdeki on yıl içinde Ay’ın güney kutbuna bir araç yollamayı planlıyor. Bu araç 20 metre, hatta mümkün olursa 100 metre derine sondaj yapacak ve yüzeyin altındaki, yaşı 4,5 milyar yılı bulan Ay kayalarından örnek toplayacak. Böylece bilim insanları Ay’ın jeolojik bileşimini daha iyi anlayabilecek.

Lunar Mission One’ın ardındaki Lunar Missions Ltd’nin kurucusu David Iron, Popular Science’a yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Çok sayıda insanın izleyici olmak yerine arşivde, bilimde ve mühendislikte payının olması büyük bir fırsat.”

Lunar Mission One’ın en ilginç yanı, hemen herkesin katılabilmesi. Ay’a inen uzay aracı, kazdığı deliğe bir de 21. yüzyıl zaman kapsülü bırakacak. Projeye belli miktarda bağışta bulunanlar bu kapsüle kendi kişisel arşivlerini ekleyebilecek. Arşive istediğiniz hemen her şeyi koyabiliyorsunuz: mesajlar, videolar, müzik, hatta vücudunuzun bazı kısımları (DNA ve saç gibi). Böylece sonsuza dek Ay’da yaşayabileceksiniz. Kulağa hem ürkütücü geliyor hem de muhteşem.