Sadece 12 Dakikalık Yoğun Egzersiz, Kanınızdaki Biyobelirteçleri Değiştiriyor

0
1501
Fotoğraf: Daniel Reche/Pexels

Kısa egzersiz atılımları, vücudumuzda sizin düşündüğünüzden daha fazla etkiye sahip: Yapılan yeni bir çalışma, sadece 12 dakikalık yoğun faaliyetin, insanların kanındaki metabolik sağlık biyobelirteçlerini önemli oranda değiştirdiğini gösteriyor.

Araştırmada 411 orta yaşlı erkek ve kadının, 12 dakikalık “kuvvetli” egzersize verdiği tepkiler analiz edilmiş. Analiz sonucunda, egzersizin katılımcıların kanında dolaşan metabolitlerin yüzde 80’inden fazlasını etkilediği bulunmuş.

Bu metabolitler kalp hastalığı ve metabolik bozukluklar, kalp damar sağlığı ve uzun vadeli sağlığı gösteren unsurlar biçiminde davranabiliyor ve kısa süreli faaliyetin bile, vücudun anahtar nitelikteki biyolojik süreçlerinden bazılarına fayda sağladığını akla getiriyor.

Massachusetts Genel Hastanesi’nde kalp yetmezliği ve kalp nakli uzmanı olan Gregory Lewis şöyle söylüyor: “Egzersizin vücudun kalp, damar ve iltihap sistemleri üzerindeki etkilerine yönelik çok şey biliniyor. Fakat bizim çalışmamız, belirli metabolik güzergâhları egzersize verilen tepkilerdeki değişkenlere ve sağlık açısından uzun vadeli sonuçlara bağlayarak, egzersizin metabolik etkisine kapsamlı bir bakış sunuyor”

“Bizim asıl dikkatimizi çeken şey; kısa süreli egzersizin insülin direnci, oksidatif stres, damar tepkiselliği, iltihap ve uzun ömürlülük gibi kilit bedensel fonksiyonları kontrol eden metabolitlerin kanda dolaşım seviyeleri üzerinde etki gösterebilmesiydi.”

Araştırmacıların bahsettiği örneklerden biri de metabolit glutamatı. Bu madde kalp hastalığı, diyabet ve ömrün kısalmasıyla bağlantılandırılmış ve ortalamada yüzde 29 oranında düşüş göstermiş.

Diyabet ve karaciğer hastalığının artışıyla ilişkilendirilen DMGV (dimetilguanidino valerik asit) metaboliti de yüzde 18 düşmüş.

David Nield/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here