Sağlıklı Uyku Alışkanlıkları, Kalp Rahatsızlığı Tehlikesinin Azalmasına Yardımcı Oluyor

0
1379
John-Mark Smith/Unsplash

Üç gün önce Amerikan Kalp Birliği’nin amiral gemisi bülteni Circulation‘da yayımlanan yeni araştırmaya göre; en sağlıklı uyku kalıplarına sahip yetişkinler, sağlıksız uyku kalıpları sergileyen yetişkinlerle karşılaştırıldığında, diğer tehlike unsurları ne olursa olsun %42 daha düşük kalp yetmezliği tehlikesi taşıyor. Sağlıklı uyku kalıplarının ise sabah kalkmak, günde 7-8 saat uyumak, sık uykusuzluk yaşamamak, sık horlamamak ve gündüz vakti aşırı derecede uykulu olmamak olduğu belirtiliyor.

Kalp yetmezliği, 26 milyondan fazla kişiyi etkiliyor ve yeni bulgular ise uyku sorunlarının, kalp yetmezliğinin gelişiminde pay sahibi olabileceğini gösteriyor.

Yapılan bu gözlemsel çalışmada, sağlıklı uyku kalıpları ile kalp yetmezliği arasındaki ilişki araştırılmış ve katılım sürecinde (2006-2010) yaşları 37 ila 73 arasında değişen 408.802 İngiltere Biobank katılımcısının verileri kullanılmış. Kalp yetmezliği oranları ise 1 Nisan 2019 tarihine dek toplanmış. Araştırmacılar, 10 yıllık ortalama bir takip süreci boyunca 5.221 kalp yetmezliği vakası kaydetmiş.

Amerikan Kalp Birliği. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here