Samsung Gear VR’nin 2016 Versiyonu Hakkında

1

Yeni Gear VR piyasaya çıktı. Bu yeni ürün hakkındaki düşüncelerimiz.

samsung_gear_vr_2016_review_features_specs_release_0-2

2016, sanal gerçekliğin market raflarındaki yerini aldığı yıl oldu. Uygun maliyetli Google Cardboard, kumandalı Playstation VR ve cüzdanınızı ciddi boyutta hafifleten HTC Vive ve Oculus Rift gibi seçenekler; temel gerçekliğin sunduğundan daha fazla seçeneğin olduğu anlamına geliyor. Hatta Samsung markasının bile kendi sanal gerçekliği var. Bu, 99$ (300 TL) maliyetli –aralarında en iyisi- Oculus uygulamasını destekleyen siperliğin içine akıllı telefonunuzun yerleştirildiği bir kulaklık seti. Birçok kişi, özellikle de Samsung’un sahipleri için bu en kolay ulaşılabilir ve iyi bir VR (sanal gerçeklik) seçeneği olmaya aday. Ve yeni Gear VR sürümü ile Güney Koreli elektronik şirketi sadece biraz daha iyisini sunabiliyor.

Daha büyük dokunmatik fare ve özel bir giriş sayfası düğmesi Gear VR 2016’da sunuldu. 

Yeni başlayanlar için Samsung’un Gear VR’ı, Google’ın çok uygun fiyatlı Cardboard’ının sunduğundan bir basamak daha yukarıda gibi görünebilir. Her ikisi de, yüzünüze taktığınız bir aygıta akıllı telefonunuzu yerleştirmenizi gerektiriyor. Her ikisi de, bir ortama girme veya 360 derecelik videoya bakma ve sadece kafanızı kullanarak kaydırabilme imkanı veren aygıtta gözünüze bu kadar yakınken akıllı telefonunuzun ekranını görmenizi ve bu görüntünün normal gözükmesini sağlayan dışbükey mercek çifti kullanmakta. Ek olarak bu cihazlar yan taraflarında bulunan, sanal dünyalarda gezinmenizi imkan sağlayan düğmeler sunuyor.

Fakat her ikisini de kullanmış olan biri, benzerliklerin nerede bittiğini bilir. Google Cardboard, Apple iPhone dahil çeşitli aygıtlar ile çalışabiliyor. Samsung Gear VR ise sadece Samsung’un en son telefon aygıtları ile çalışıyor. Genellikle modern iPhone’dan daha fazla ham güç çeken aygıtlar, sanal gerçeklik kullanımı düşüncesi ile Samsung tarafından yaratıldı. Bu, Google Cardboard markalı VR’a göre daha gerçekçi oyun imkanı sağlayan VR aygıları için uygulamaların ve deneyimlerin doğmasını sağlıyor.

Oculus ve Playstation VR daki oyunları elde edebildiğiniz gibi, Gear VR’daki EVE: Valkyrie benzeri tüm oyuları elde edemezsiniz. Ama daha küçük, fakat yinede daha kabiliyetli EVE: Gunjack, Gear’da ne tip oyunları elde edebileceğinizin kıyasını uygun bir şekilde tasvir ediyor.

fullsizerender

Bu Gear VR’da neler yeni?

Bu Gear VR’da bulacaklarınızın çoğu, sonuncusuna çok benziyor. Aynı tasarım ve aynı özellikler, tamamıyla aynı fiyata, 99$. Öyleyse değişen ne?

Gear VR’daki en belirgin değişim, yeni daha koyu renkli gövdesi. Bu yeni Gear VR en iyi koyu mavi olarak tanımlanabilir, siyah değil. Ama mümkün olduğunca koyu olmasına rağmen, yeni koyu mavi renk orijinalin beyaz iç ve dış tasarımından daha iyi. Bu dışarıdan küçük bir fark yaratıyor olsa da, daha koyu iç taraf, aydınlatılmış odalarda VR içeriğini görüntülemeyi büyük ölçüde iyileştiriyor. Bundan önce dış ortamdan gelen ışık, oyun oynama veya film izleme deneyimi sırasında dikkat dağıtabilmekteydi.

Samsung ayrıca, Gear kullanırken ne göreceğinizi de geliştirdi. Görüş alanı, önceki 96 dereceden 101 dereceye yükseltildi. Yani ekranda daha fazlasını görebileceksiniz.

Diğer bir değişikik, önceki Gear VR sahiplerinin daha iyi fark edebileceği bağlantı noktası desteğindeki bir değişiklik. Bu aygıtın (Note 5, S6  ve S7 aygıtlarını destekleyen Gear VR, Samsung’un geri çağırdığı Note 7’yi de destekliyor) bağlantı noktası USB C bağlantısı ve şarj bağlantı noktası ile değiştirilmiş.

VR aygıtının içine yerleştirilmiş telefonun şarj edilmesi, kenarındaki bağlantı noktası sayesinde mümkün fakat Samsung’un sunduğu kabloyu kullanmak isteyeceksiniz. Eski Samsung telefonlarını kullananlar, 2016 Gear VR paketinde sunulan mikro-USB adaptörünü kullanabilirler.

img_0393

Şu anki Gear VR’ımı atıp, bunun için sıraya mı girmeliyim?

Bu şart değil. Sırf daha koyu gövdesi ve yükseltilmiş görüş alanı için bile Samsung Gear VR’ın yeni sürümü, geçen seneki modelden tarafsız olarak daha iyi. Fakat eski ve yeni her iki Gear VR biriminin kullanıcıları, (nispeten yeni bir Samsung aygıtına sahip olmaları koşuluyla) aynı Oculus yazılımından yararlanabiliyor. Yani, hala Samsung’un harikalarıyla eğlenebilirsiniz fakat VR’ın mükemmel markasıyla değil. 99$’a, HTC Vive gibi odanızda gezinerek video oyunlarında yürüyemez veya Playstation’da ki VR’da Star Wars Battlefront oynayamazsınız. Fakat kişisel sinemanızda Netflix izleyebilme veya uzayda uçarak uzaylılara ateş edebilme, bir Samsung aygıtına sahip olmaya değer katıyor. Ve maliyet, sanal gerçekliğe ilk kez girdiklerinde sadece arkadaşlarınızın yüzündeki ifadeyi görmek için bile değer.

 


Özlem Çiçek

 

1 Yorum

  1. Ben sanal gerçeklik gözlükleri çıktğından beri takip ediyorum.Bence en iyi üç başlık HTC vr,Samsung gear vr ve oculus’du.Ancak bence samsung gear vr’ın en kötü özelliği telefonla çalışması.Başlığın ekranı olsaydı kesin alırdık ve kullanrdık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz