Okyanusun Derinliklerinde İlginç, Mor, Küçük Bir Kütle Bulundu

0

Küçük, parlak mor, fosforlu süngerimsi görünen şey nedir? Hiçbir fikrimiz yok.

Son dalışlarda, araştırmacılar Büyük Okyanus’un Los Angeles kıyılarında uzaktan kontrol edilebilen su altı keşif aracı ile yönettikleri çalışmada suyun içinde çok ilginç bir şey fark ettiler. Okyanustaki bir çıkıntının altında duran parlak mor, yuvarlak kütleyi canlı bir şekilde izleyen araştırmacılar heyecanlarını çığlıklarla dile getirdiler. O esnada araştırmacıların bu şeyin ne olabileceği hakkında kesinlikle bir fikirleri yoktu. Bu gizemi çözmek için hemen bu mor süngerimsi canlıyı aldılar. Tabii bu esnada  onlarla aynı amacı taşıyan bir yengeci uzaklaştırmaları gerekti. Belli ki onun da amacı mor yuvarlak kütlemize daha yakından bakmak ve yakalamaktı.

Örnek toplandıktan sonra iki loba ayrıldı. Araştırmacılar bir süreliğine kesin olarak ne olduğunu bilemeyebilir fakat bazı tahminler bu mor cismin bir kabuksuz bir deniz salyangozu (nudibranch) olabileceği yönünde.

Eğer bu bir deniz salyangozu ise renk özellikleri geri kalan deniz salyangozlarıyla uyum içinde olmalı. Bu hayvan grubunun çok çeşitli renkleri ve şekilleri var.

Endonezya’da bir nudibranch

Uzaktan kontrol edilebilen su altı aracı, Ocean Exploratin Trust (Okyanus Keşif Vakfı) tarafından kullanılan keşif aracı E/V Nautilus’tan bırakıldı. 24 Temmuz ile 12 Ağustos arasında Güney Kaliforya dolaylarında keşif yapacak. Görevi canlı akarsu görüntülerini oluşturmak. Uzaktan kontrol edilebilen su altı aracı, geçmişte balina spermi dahil olmak üzere pek çok deniz canlısının muhteşem görüntülerini yakalamıştı.


Merve Gültan

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz