Sanal Canlandırma, Eğer Görebilseydik Karanlık Maddenin Nasıl Olabileceğini Ortaya Çıkarıyor

0
Sanal şekilde canlandırılmış karanlık madde haleleri. J. Wang/S. Bose

Görünmez bir şey üzerinde nasıl çalışırsınız? Karanlık maddeyi araştıran gökbilimcilerin karşılaştığı güçlüklerden biri de bu.

Karanlık madde, evrendeki tüm maddenin yüzde 85’ini oluşturmasına karşın ışıkla etkileşime girmiyor. Yalnızca, ışık veya diğer maddeler üzerinde oluşturduğu kütleçekimsel etkileşim yoluyla görülebiliyor. Karanlık maddeyi Dünya’da doğrudan tespit etmeye yönelik çalışmalar da şimdiye kadar sonuçsuz kalmış.

Bu yakalanması zor niteliğine rağmen, karanlık madde hakkında birkaç şey öğrenmişiz.

Karanlık maddenin sadece karanlık değil, aynı zamanda soğuk da olduğunu biliyoruz. Bunun sonucunda, öbeklenerek bir araya geliyor ve galaksi kümelerinin tohumlarını oluşturuyor. Ayrıca genelde, galaksiler etrafında haleler oluşturuyor ve bir galaksinin kütlesinin büyük kısmını meydana getiriyor.

Fakat karanlık madde hakkında hâlâ cevaplanmamış fazla miktarda soru var. Bu yüzden gökbilimciler, karanlık madde için sık sık yeni yöntemler geliştiriyor ve bunları, isabet oranlarını sınamak amacıyla yapılan gözlemlerle karşılaştırıyorlar.

Bunu yapmanın yöntemlerinden biri de, bilgisayarda karmaşık canlandırmalar yapmak.

Harvard & Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde çalışan araştırmacılar, geçenlerde karanlık madde evrenine yönelik detaylı bir canlandırma yürütmüş ve bazı şaşırtıcı sonuçlar elde etmişler.

Bu sanal canlandırmada karanlık madde, tıpkı gözlemlendiği gibi galaksiler etrafında haleler meydana getirmiş. Fakat ilginç bir şekilde; bu halelerin küçük, gezegen kütleli halelerden, galaksi kümelerinin etrafında oluşan galaktik ve dev halelere kadar tüm kütle ölçeklerinde oluştuğu bulunmuş.

Sanal şekilde canlandırılan ve tüm ölçeklerde ortaya çıkan karanlık madde haleleri. J. Wang/S. Bose

Merkezlerine doğru gidildikçe en fazla yoğunlaşan ve köşelerde daha çok dağılan bu haleler de benzer bir yapıya sahip. Böyle bir durumun bütün ölçeklerde görülmesi, onu karanlık maddenin belirgin bir özelliği haline getiriyor.

Brian Koberlein/Universe Today. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz